Poznań: inauguracja nowego cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia

W poznańskiej katedrze 18 czerwca zainaugurowano nowy cykl Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia. Uczestnicy spotkania usłyszeli fragmenty Księgi Rodzaju w interpretacji aktora Dariusza Kowalskiego.

„Pierwszymi fragmentami Księgi Rodzaju rozpoczynamy ponowne czytanie Pisma Świętego. Jest to też odpowiedź na hasło roku duszpasterskiego: Idźcie i głoście” – powiedział na początku spotkania Przemysław Basiński.

Pomysłodawca Verba Sacra przypomniał, że wybrane fragmenty Biblii były czytane od 2000 r., a ostatnie fragmenty zostały zaprezentowane w grudniu 2016 r.

Uczestnicy niedzielnej prezentacji usłyszeli pierwszą część Księgi Rodzaju w nowym przekładzie i z komentarzem biblijnym o. prof. dr. hab. Adama Ryszarda Sikory OFM z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zwrócił on uwagę na piękno i majestat tej księgi oraz na fakt, że jej słowa legły u podstaw cywilizacji zachodniej. O. prof. Sikora podkreślił, że kształtowała ona ludzkie spojrzenie na świat i wiarę.

„Księga Rodzaju posiada niezwykle istotny sens teologiczny dla całej Biblii. Daje bowiem spójny, religijny obraz świata i człowieka na tle planów Bożych” – zauważył o. prof. Sikora, znany z przekładów Biblii w ramach cyklu Biblii Kaszubskiej, prezentowanego w Wejherowie.

Przypomniał, że pierwsza księga Pięcioksięgu ukazuje „Boga jako Stwórcę wszystkiego, co istnieje, i jako Tego, który wyprowadza z Abrahama lud – Izrael, z którym wiąże się On przymierzem”.

Podczas prezentacji nie zabrakło nowych elementów. Uczestnicy wysłuchali fragmentów kazań kard. J. Ratzingera na temat stworzenia świata, wygłoszonych w Niemczech w 1986 r.

Oprawę muzyczną zapewniła kompozytorka Katarzyna Stroińska-Sierant z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Kompozycje to prawykonania, które zostały specjalnie stworzone do konkretnych fragmentów Pisma Świętego. Formuła muzyczna została zwiększona o instrumenty perkusyjne, kwartet smyczkowy i instrumenty dęte.

„Nowy cykl ma być okazją nie tylko do spotkania sympatyków i koneserów Biblii, ale ma nas mobilizować do bycia świadkami słowa Bożego” – przekonywał Basiński.

Następną prezentację w ramach nowego cyklu Verba Sacra zaplanowano na 24 września. Komentarz biblijny do kolejnych fragmentów Księgi Rodzaju o patriarchach – Abrahamie, Izaaku i Jakubie przygotuje ks. Janusz Lemański z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W październiku uczestnicy Verba Sacra usłyszą Dzieje Józefa z Księgi Rodzaju, w listopadzie zostanie zaprezentowana Księga Wyjścia, a w grudniu Księga Kapłańska.

Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie Biblii Poznańskiej.

W ciągu 17 lat trwania cyklu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in.: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.

msz / Poznań

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao