Jasna Góra: pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Z modlitwą za Kościół, Ojca Świętego, o pokój w Polsce i na świecie, odkrycie na nowo znaczenia pokuty i z błaganiem o przebudzenie sumień na Jasną Górę przybyli przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Pełniąc dzieła apostolskie franciszkanie wspierają m.in. misje. W Afryce ze zbiórki makulatury powstaje kolejna studnia. W darze dla Maryi z racji jubileuszu nazwana imieniem Matki Bożej Częstochowskiej.

W 100-lecie objawień fatimskich mali pielgrzymi w strojach dzieci z Fatimy, podczas Mszy św. celebrowanej na jasnogórskim szczycie, złożyli różaniec z zapewnieniem, że tercjarze chcą nieustannie w modlitwie szukać umocnienia wiary.

Franciszkański Zakon Świeckich powstał prawie 800-lat temu. Jego misją jest życie świeckich według zasad Ewangelii w duchu św. Franciszka i dawanie świadectwa w każdym środowisku. - My chodzimy odwiedzać chorych w szpitalu, ja pomagam w jadłodajni dla ubogich, ja opiekuję się starszą sąsiadką – mówią uczestniczki pielgrzymki. O. Zdzisław Gogola asystent narodowy Franciszkańskiego Zakonu Świeckich podkreśla, że przynależność do Zakonu nie jest dodatkiem do życia, ale jego sposobem. - Trzeci zakon to nie jest dodatek do naszego życia, to jest sposób na życie. To jest życie realizowane poprzez piękno franciszkańskiej idei - mówił w kazaniu o. Gogola. Dodawał, że „jest to piękna droga i uporządkowany styl życia według św. Franciszka”. – Nie wstydź się być franciszkaninem, nie wstydź się lansować Franciszka w swoich środowiskach. Jesteście elitą Kościoła, bo ten zakon istnieje już prawie 800 lat a to znaczy, że się sprawdził – mówił kaznodzieja.

Jako jedno z zadań na teraz asystent narodowy Franciszkańskiego Zakonu Świeckich wymienił troskę o Kościół. – Dzisiaj, podobnie jak kiedyś św. Franciszek, słyszymy na pewno głos Boży: Franciszku odbuduj mój Kościół. Wiemy, że chodzi o Kościół jako wspólnotę. Widzimy, że Kościół w Europie, w Polsce chyli się. Trzeba ten Kościół podpierać, wspierać i odbudowywać, to jest nasz cel, po to byśmy w tym Kościele mogli się uświęcać i zbawić – powiedział o. Zdzisław Gogola.

Tercjarze przygotowują się do jubileuszowych obchodów, które odbędą się w 2021 r. Każdy rok przygotowań ma inne hasło. Tematem do rozważań na rok 2017 są słowa z „Listu do wszystkich wiernych” św. Franciszka z Asyżu:

Matkami dla Niego są, gdy noszą Go w sercu i w ciele przez miłość Boską oraz czyste sumienie.

Do 600 wspólnot włączonych w 18 regionów należy w Polsce ok. 10 tys. osób.

Na świecie Franciszkański Zakon Świeckich skupia ok. 400 tys. wiernych.

Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek, 21 lipca modlitwą Apelu Jasnogórskiego. Rozważania poprowadził o. Andrzej Romanowski OFMCap., Asystent Narodowy FZŚ. Następnie wierni pozostali na całonocnym czuwaniu.

Dziś uczestnicy spotkania, obok Mszy św., wzięli udział w modlitwie różańcowej, drodze krzyżowej i konferencji „ Życie duchowe św. Alberta Chmielowskiego”. Odbyło się także spotkanie Rady Narodowej Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i Przełożonych Regionów.

It / Jasna Góra

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama