Katowice: Uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji

W czwartek rano w katedrze Chrystusa Króla Eucharystii z okazji przypadającej uroczystości św. Jacka, głównego patrona archidiecezji katowickiej przewodniczył metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc.

Metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc przewodniczył w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach uroczystej Eucharystii z okazji uroczystości św. Jacka, głównego patrona archidiecezji. Wraz z nim modlili się przedstawiciele diecezjalnych mediów oraz instytucji, którym patronuje św. Jacek.

- Całe życie św. Jacka to głoszenie Ewangelii - mówił o. Tomasz Golonka OP, przeor katowickie klasztorów oo. dominikanów, który wygłosił homilię. Odnosząc się do tematu głoszenia zauważył, że „nie sposób dzisiaj nie mówić o nowej ewangelizacji”. Stwierdził jednak, że „inne określenie stosowano do św. Jacka”. - O. Jacek Salij OP mówi we wprowadzeniu do życia św. Jacka, że jego dzieło to „druga chrystianizacja” Polski. Po tej, która była dziełem m.in. św. Wojciecha - powiedział.

Przybliżając postać Świętego dodał, że „Jacek nie był świętym jednowymiarowym”. - To także misjonarz, kaznodzieja (…). Po powrocie do Krakowa, do końca swojego życia, czyli jeszcze przez 35 lat, był wędrownym kaznodzieją (…). Jacek to też organizator. Idąc z Rzymu wszędzie zakładał klasztory. Każdy klasztor wtedy to była szkoła teologiczna, otwarty dla każdego, kto chciał przyjść. To była swoista szkoła kaznodziejska - mówił.

Nawiązując do tematu nowej ewangelizacji pytał o to, jakie powinna mieć cechy. Wskazując na odczytany fragment Ewangelii poprzez porównanie osób Jana Chrzciciela oraz Chrystusa skupił się na trzech cechach nowej ewangelizacji: wychodzenie do człowieka, wzywanie do nawrócenia oraz gromadzenie uczniów.

Na Eucharystii byli obecni księża pracujący w kurii metropolitalnej, seminarium duchownym oraz w instytucjach, którym patronuje św. Jacek. W katedrze modlili się także pracownicy drukarni archidiecezjalnej oraz Księgarni św. Jacka.

Pod koniec Eucharystii abp Skworc ogłosił także tegorocznego laureata nagrody „Lux ex Silesia”. Laureatką w tym roku została profesor zwyczajny UŚ, literaturoznawca, harcmistrzyni - pani Krystyna Heska-Kwaśniewicz.

Św. Jacek pochodzący z Kamienia Śląskiego jest patronem archidiecezji katowickiej. W dniu jego liturgicznego wspomnienia w katowickiej katedrze sprawowana jest Eucharystia w intencji archidiecezji oraz wszystkich, którym patronuje św. Jacek.

ks.sk / Katowice

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama