Kongres połączony ze spotkaniem kustoszów polskich sanktuariów maryjnych potrwa w Zakopanem od 13 do 17 września. Głównym gościem kongresu będzie ks. dr Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Wydarzenie odbywa się w trakcie jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich.
Do stolicy Tatr w środę 13 września zjadą się wybitni mariolodzy z kraju i ze świata, w tym z Włoch, Szwajcarii, Słowacji czy Irlandii. Kongresowi towarzyszyć będzie hasło „Fatima w Bożym planie zbawienia”.
Głównym gościem kongresu będzie ks. dr Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Będzie on mówił m.in. o znaczeniu fatimskiego sanktuarium dla współczesnego Kościoła i świata.
Z kolei prof. dr hab. Jana Moricova z Uniwerstytetu Katolickiego w Ružomberoku (Słowacja) wyjaśni, czy przesłanie fatimskie było inspiracją dla Kościoła podziemnego na Słowacji w czasach komunizmu.
Dr William Anthony Thomas (Irlandia) z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) przedstawi z kolei, jak orędzie fatimskie prezentowane jest we współczesnych mediach.
Interesująco zapowiada się także wykład egipskiego profesora teologii dogmatycznej o. dr. Milada Sidky Zakhary`ego CM ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, który przedstawi relacje między orędziem fatimskim a światem islamu oraz opowie jak muzułmanie postrzegają Maryję i Jej objawienia.
Wybitny polski teolog, dominikanin o. Jacek Salij w nagranym uprzednio przekazie video będzie natomiast mówił o kulcie Niepokalanego Serca Maryi jako darze dla współczesnego Kościoła i świata, a ks. prof. Czesław Parzyszek SAC – o oddziaływaniu samego sanktuarium na Krzeptówkach na krzewienie kultu maryjnego w Polsce i poza jej granicami.
Uroczyste Msze św. na Krzeptówkach odprawią m.in. kard. Zenon Grocholewski, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów.
W przerwie między prelekcjami uczestnicy spotkania odbędą m.in. krótkie pielgrzymki do pobliskich sanktuariów na Wiktorówkach i w Ludźmierzu.
Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Mariologiczno-Maryjnego w Zakopanem są Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Zakopane – Krzeptówki, Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów oraz Polskie Towarzystwo Mariologiczne.
lk / Zakopane