Jasna Góra: konferencja dyrektorów szkół katolickich

O wyzwaniach stojących przed szkolnictwem katolickim w Polsce wobec nowej reformy oświaty rozmawiali na Jasnej Górze uczestnicy Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich.

Rada Szkół podkreśla, że szkolnictwo katolickie chce być obecne w systemie oświaty z tym wszystkim, co jest jego misją, dlatego podejmuje trud odpowiedzialnego wdrażania reformy.

Największym wyzwaniem jest przekształcenie gimnazjów, które stanowią najliczniejszą grupę szkół katolickich z największą liczbą uczniów. „Reforma w dużej mierze motywuje szkolnictwo katolickie do poszerzenia oferty nauczania podstawowego, a to wymaga dodatkowej bazy lokalowej. Dużym wyzwaniem będzie także utrzymanie i rozwój liceów bez gimnazjów oraz tworzenie szkół zawodowych – powiedziała s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich. – My musimy wkalkulować w to planowanie, w to staranie związane z reformą odpowiedzialność za misję Kościoła. To znaczy chcemy być obecni przy dzieciach, przy dorastającej młodzieży i przy tych, którzy planują pójście na studia”.

Rada Szkół Katolickich docenia w reformie kierunek wychowawczy i przypomina, że zwracanie uwagi na rozwój osobowy ucznia, zakorzenienie w kulturze i dziedzictwie własnego narodu od dawna realizowane są w szkołach katolickich. To dlatego istnieje na nie wciąż wielkie zapotrzebowanie.

I.Tyras, Radio Jasna Góra/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama