Zmarł ks. Andrzej Szpak duszpasterz hipisów

W sobotę 18 listopada w Krakowie zmarł ks. Andrzej Szpak, salezjanin, wieloletni duszpasterz hipisów, narkomanów, młodzieży ulicy.

Ks. Andrzej Szpak przebywał w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego przy ul. Tynieckiej 39 w Krakowie, gdzie zmarł po długiej chorobie.

Ks. Andrzej Szpak to salezjanin, wieloletni duszpasterz hipisów, narkomanów, młodzieży ulicy. Był m.in. twórcą i długoletnim duszpasterzem pielgrzymki "Młodzieży Różnych Dróg" na Jasną Górę. To coroczne sierpniowe pielgrzymki na Jasną Górę organizowane przez księdza Szpaka od 1979 r. Na początku uczestniczyli w nich tylko hipisi. Z czasem dołączyli przedstawiciele innych grup subkulturowych sprzeciwiających się społeczeństwu konsumpcyjno-komercyjnemu oraz tzw. młodzież poszukująca. Pierwsze trzy pielgrzymki wyruszyły z Warszawy jako część pielgrzymki młodzieży akademickiej. Od 1982 r. to pielgrzymka samodzielna, co roku wychodząca z innej miejscowości.

- Poznanie Dobrego Boga rodzi duchowe i wyższe szczęście oraz daje dystans do narkotyków, jakie zażywali niektórzy moi "braciszkowie". [...] Zauważyłem, że młodzież szuka Boga Miłości, tylko trzeba ją do Niej "wciągać". Narkotyki to „głód Miłości”, a stale czyste sumienie panuje nad „wolną miłością”. Tego rozumu-sumienia, miłości i dobrej zabawy młodzież może uczyć się jeden od drugiego. Gdybyśmy „miłowali się wzajemnie” to na świecie nie byłoby żadnych problemów. - mówił kiedyś w wywiadzie udzielonym „Gazecie Miechowskiej” /www.doziemiobiecanej.pl/

Więcej o księdzu Andrzeju można przeczytać na stronie uczestników i sympatyków Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur www.doziemiobiecanej.pl.

Źródła: Ks. Andrzej Gołębiowski, www.doziemiobiecanej.pl, wikipedia.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama