Braterska postawa skautów antidotum na wyzwania współczesnej Europy

Braterska postawa skautów to antidotum na mowę nienawiści i współczesne próby skłócenia społeczeństwa, które tak często obserwujemy w Polsce i w Europie - mówi w rozmowie z KAI ks. Piotr Zamaria, krajowy duszpasterz Skautów Europy.

- Twórca skautingu, lord Baden-Powell, promował ideę wychowywania do braterstwa, która do dziś działa i przynosi owoce. On chciał, by braterstwo było promowane jako pewne antidotum na wojenne okrucieństwa i spustoszenie, których był świadkiem. Ta intuicja sprawdza się także wobec współczesnych wyzwań - mówi ks. Zamaria.

Nawiązując do obchodzonego dziś Dnia Myśli Braterskiej, przypomina o tym, jak ważne jest promowanie postawy wzajemnej życzliwości we współczesnym świecie i uczenie jej młodych. - Myślę, że także dziś braterska postawa skautów i wydarzenia takie, jak Dzień Myśli Braterskiej, to antidotum na mowę nienawiści i współczesne próby skłócenia społeczeństwa, które tak często obserwujemy w Polsce i w Europie. Dziś bardzo potrzeba tego, byśmy czuli wzajemną sympatię i mieli okazje do jej wyrażania - przekonuje duszpasterz. Dodaje też, że młodzi, którzy uczą się, jak być szlachetnymi ludźmi, są również mniej podatni na fake-newsy i hejt pojawiający się w internecie.

Pytany o to, czy młodzi rzeczywiście starają się żyć według szlachetnych postaw, czy traktują je jako ideały do osiągnięcia w przyszłości, ks. Zamaria odwołuje się do pozytywnego świadectwa, jakie młodzież daje m.in. podczas dużych wydarzeń inicjowanych przez Kościół.

- Tym, co uderza podczas Światowych Dni Młodzieży, czy ekumenicznych Europejskich Spotkań Młodych, jest - oprócz przesłania wiary, będącego istotą tych spotkań - doświadczenie wspólnoty i wzajemnej życzliwości młodych ludzi. Tę życzliwość widać na każdym kroku, młodzi uczą jej tych, z którymi się spotykają - mówi ks. Zamaria. Dodaje, że braterstwo, jest też ważnym przesłaniem młodych ludzi w kontekście poświęconego im Synodu Biskupów. Tym bardziej, że jest to postawa, która determinuje ich postępowanie w codziennym życiu.

- Chcę nawiązać do tragedii, która miała miejsce latem ubiegłego roku, kiedy dwie dziewczynki zginęły w trakcie obozu ZHR, a cały rejon został zniszczony przez huragan. Odpowiedź harcerzy na to zdarzenie była natychmiastowa. Zgłosiło się mnóstwo osób, które były gotowe wyruszyć natychmiast, z dnia na dzień, by nieść pomoc poszkodowanym. Deklarowali, że są gotowi wziąć urlop i wsiąść w pociąg, by tam, na miejscu pomagać tak długo, jak będzie trzeba. Oni się nie wahali, nie kalkulowali, czy im się uda. Dla mnie to było niezwykłe świadectwo tego, że braterstwo, to nie są puste slogany - wspomina duszpasterz.

Dzień Myśli Braterskiej obchodzony jest w organizacjach skautowych i harcerskich 22 lutego, w rocznicę urodzin twórcy skautingu lorda Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell. - Tego dnia staramy się pamiętać o wszystkich harcerzach, wysyłamy sobie kartki, mejle, SMS-y, przypominamy przesłanie Baden-Powella. Koncentrujemy się na idei braterstwa i wzajemnej życzliwości - wyjaśnia w ks. Zamaria.

Skauci Europy (w Polsce działający jako Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego), to obok ZHP i ZHR jedna z trzech największych formacji harcerskich działających w Polsce. Strukturalnie, stanowią część międzynarodowej federacji, zrzeszającej po jednej formacji skautowej z poszczególnych krajów Europy. Organizacje zrzeszone w ramach federacji posługują się tym samym umundurowaniem i tą sama metodą pedagogiczną. W Polsce Skauci Europy zrzeszają ok. 5 tys. członków. Licząca ok. 50 tys. członków federacja działa w krajach europejskich, Rosji i Kanadzie – w sumie w 18 państwach.

abd / Radom

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama