Jasna Góra: młodzi z modlitwą za młodych

Modlitwa za Polskę w stulecie odzyskania niepodległości i za synod biskupów o młodzieży towarzyszyć będzie dziś 11. Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze.

Do Sanktuarium przybędą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych reprezentujący wszystkie diecezje w Polsce, uczestnicy Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Mający formę wspólnej modlitwy i warsztatów zjazd, jest w tym roku okazją do dziękczynienia za dar wolności i próbą refleksji nad znaczeniem częstochowskiego Sanktuarium w drodze do niepodległości Polski. Jest również sposobnością do ukazania młodym „piękna bycia we wspólnocie Kościoła” i radosnego wyznawania wiary.

Data spotkania od początku wyznaczona została w okolicach 13 maja, czyli rocznicy cudownego ocalenia życia Jana Pawła II. To właśnie Matce Bożej Jasnogórskiej św. Papież z Polski ofiarował przestrzelony pas swojej sutanny. Ta jedna z najcenniejszych relikwii wielkiego jasnogórskiego pielgrzyma znajduje się obok Cudownego Obrazu Królowej Polski. Przybywając do miejsca szczególnego zawierzenia, za św. Janem Pawłem II młodzi chcą uczyć się oddania swego życia Bogu przez serce Matki.

Na program Spotkania Młodych z Biblią składa się przede wszystkim wspólna modlitwa w Kaplicy Matki Bożej. Mszy św. o godz. 15.30 przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Podczas Eucharystii poświęcone zostaną różańce, które młodzież otrzyma jako „dar i zadanie” do modlitwy za Polskę a zwłaszcza za młodych Polaków, by pozostali wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Po Mszy św. młodzi poprowadzą modlitwę różańcową w intencji naszej Ojczyzny i synodu biskupów o młodzieży.

Modlitwę w Kaplicy Matki Bożej poprzedzi konferencja w kaplicy różańcowej „Biblia Księgą Życia”, którą wygłosi paulin o. Marcin Ciechanowski. Następnie młodzi zwiedzą wystawę przygotowaną na 100-lecie niepodległości: „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do niepodległości 1882-1918”, ukazującą nierozerwalne związki polskiego narodu z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej.

Przygotowując się do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, który jest patronem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” uczestnicy zjazdu udadzą się do Domu Pamięci Prymasa Wyszyńskiego, by tam spotkać się ze świadkiem życia Czcigodnego Sługi Bożego Stanisławą Nowicką oraz usłyszeć refleksję o tym wielkim Ojcu Narodu, a także zobaczyć wystawę prezentującą życie i posługę Prymasa Tysiąclecia.

Po modlitwie na Jasnej Górze uczestnicy konkursu biblijnego udadzą się do Ośrodka Rekolekcyjnego św. Puszcza w Olsztynie koło Częstochowy, gdzie przy ognisku i podczas wędrówki w Góry Sokole doświadczać będą radości wspólnoty Kościoła i umocnienia w wierze. W Olsztynie odbędą się także warsztaty dotyczące tematu tegorocznej edycji Konkursu, a więc Księgi Psalmów, Listu do Galatów i Listu do Filipian.

W Spotkaniu Młodych z Biblią udział biorą zwycięscy etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Trzech najlepszych uczniów z każdej diecezji w Polsce, którzy przygotowują się do finału biblijnych zmagań. Finał odbędzie się w czerwcu w Niepokalanowie.

Przybędą także ich opiekunowie: nauczyciele i rodzice. Przyjadą też koordynatorzy Konkursu, którzy pragną wspólnie się modlić i budować jedność. W sumie ok. 140 osób.

Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które już od 22 lat jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, zawsze podkreślają, że pierwszym i nadrzędnym celem „biblijnych zmagań” jest spotkanie młodych z żywym Słowem Boga kierowanym do nas na kartach Pisma Świętego, bo jak przypomniał papież Franciszek: „Słowo Boże poprzedza i przekracza Biblię, dlatego w centrum naszej wiary znajduje się nie sama tylko księga, ale dzieje zbawienia, a zwłaszcza Osoba Jezusa – Słowo Boże, które stało się ciałem”.

Organizatorzy wskazują także na szczególną rolę i znaczenie Jasnej Góry w życiu Narodu i każdego z nas. Dzieło konkursowe zawsze zawierzają Jasnogórskiej Matce Kościoła a w tym roku myślą także o zbliżającym się synodzie biskupów o młodzieży wpisując się w wielką modlitwę Kościoła w intencji młodych i z młodymi.

it / Częstochowa

civitaschristiana.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama