Kończy się rok św. Stanisława Kostki

W Polsce kończy się rok poświęcony postaci św. Stanisława Kostki, który obchodzony był z okazji 450. rocznicy jego śmierci.

„Była to okazja do odkrycia jego postaci na nowo” – mówi bp Piotr Libera, ordynariusz diecezji płockiej, gdzie leży Rostkowo, miejsce urodzenia świętego. Przypomina, że obchodom towarzyszyły sympozja, konferencje, wydano nowe publikacje, a Poczta Polska wyemitowała znaczek z podobnizną młodego jezuity, inicjując serię pt. „Święci patronowie ojczyzny”. Relikwie świętego odwiedziły wszystkie parafe diecezji płockiej.

    “ Papież Franciszek, z okazji jubileuszu, skierował przesłanie do całego Kościoła polskiego zachęcając, zwłaszcza młodych do naśladowania stanisławowego modelu świętości. Do Rostkowa i Przasnysza zawitała, liczniej niż zwykle, młodzież i dzieci oraz wspaniała grupa młodzieży polonijnej. Z tej także okazji odbył się II Synod Młodzieży Diecezji Płockiej. Natomiast we wrześniu, pierwszy raz w historii diecezji, w Płocku miało miejsce spotkanie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W październiku, razem z grupą kapłanów i świeckich pielgrzymowałem do grobu św. Stanisława w Rzymie na Kwirynale - przypomniał bp Libera. - Cennym dopełnieniem tego czasu naznaczonego żywą obecnością świętego z Rostkowa jest list, który skierował do mnie Papież Franciszek. Ojciec Święty dziekuje za przekazane mu przesłanie II Synodu Młodych i wyraża zadowolenie, że młodzież w ramach debaty synodalnej miała okazję podzielić się z duszpasterzami wizją i doświadczeniem Kościoła. Papież życzy duszpasterzom i młodym naszej diecezji umiejętnego wdrażania postanowień powziętych na synodzie.”
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama