Kraków: powstał model bazyliki Mariackiej z 2 mln kłosów zbóż

Model bazyliki Mariackiej w Krakowie, wykonany z 2 mln kłosów zbóż, zaprezentowano podczas tegorocznego Festa del Covo w Campocavallo w rejonie Osimo we Włoszech.

W uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, 26 sierpnia, trafi on przed krakowską bazylikę, a potem na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, gdzie odbyły się finałowe wydarzenia ŚDM Kraków 2016.

Jak poinformował KAI reprezentujący w Campocavallo kard. Stanisława Dziwisza ks. Emil Furtak, do wykonania niezwykłego dzieła wykorzystano 2 mln kłosów zbóż. Budowa modelu bazyliki Mariackiej w Krakowie trwała 8 miesięcy. Świątynia jest wysoka na 5,4 m i szeroka na 2,25 m. Waży 1,8 tony.

W uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, 26 sierpnia, model zostanie przywieziony do Krakowa, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać go przed swoim pierwowzorem. Następnie trafi do Wieliczki i na Campus Misericordiae w Brzegach.

Podczas centralnych uroczystości Festa del Covo w Osimo burmistrz Wieliczki Artur Kozioł otrzymał odznaczenie Złoty Kłos 2018 z rąk burmistrza miasta Simone Pugnaloni. Odznaczenie zostało przyznane za dotychczasową współpracę i za wkład w organizację ŚDM Kraków 2016. Podobne wyróżnienie zostanie przekazane w Krakowie kard. Stanisławowi Dziwiszowi za wieloletnią posługę u boku Jana Pawła II w 40. rocznicę jego pontyfikatu.

Święto Festa del Covo obchodzone jest jako dziękczynienie za plony ziemi od 1939 roku. Na uroczystości wykonywane są z kłosów zbóż modele w pomniejszonej skali znanych kościołów i bazylik z całego świata.

Podczas święta ulicami miasta przeszedł pochód, w którym były wiezione modele świątyń z poprzednich lat. Kilka prestiżowych budowli ze zboża znajduje się w różnych miejscach świata, by promować region. Pozostałe modele znajdują się na miejscu.

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama