Ludźmierz: XXIV Wesele Wesel

- Kierujcie się dalej Bożą logiką, idźcie pod prąd tego świata. Walczcie o swoje czyste serca, Bóg daje do tego narzędzia - mówił abp Marek Jędraszewski, który w sobotę spotkał się w Ludźmierzu z uczestnikami XXIV Wesela Wesel.

To idea zapoczątkowana kilkanaście lat temu przez ks. prałata Władysława Zązla, który zaproponował, aby wesela odbywały się bez alkoholu.

- Są dwa sposoby myślenia: ludzki i Boży. Uczmy się logiki Chrystusa, odkrywajmy moc Ewangelii. To nam pomoże iść dalej pod prąd tego świata i przezwyciężyć wszelkie trudności. Nie zapominajmy, że Bóg daje nam do tego narzędzia - podkreślał abp Marek Jędraszewski. - Jesteście pięknym darem dla Niepodległej w setną rocznicę odzyskania wolności - dodał hierarcha, nawiązując w ten sposób do hasła spotkania: "Trzeźwość darem dla Niepodległej".

Po homilii na ślubnym dywanie ustawiły się obecne na spotkaniu pary małżeńskie i odnowiły małżeńskie przyrzeczenia. Wszystkie panie otrzymały od swoich mężów symboliczną czerwoną różę. Liturgię zaś uświetniła z kapelą góralską znana podhalańska artystka Hanka Rybka.

- To kwiat polskiego chrześcijaństwa. Te małżeństwa i ich rodziny pokazują, że można żyć na trzeźwo, można dbać o czystość serca i umysłu - zauważył z kolei ks. prałat Władysłąw Zązel, krzewiciel idei wesel bezalkoholowych. Ks. Zązel podziękował abp Markowi Jędraszewskiemu za jego obecność w Ludźmierzu.

Do Ludźmierza przyjechał także bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Komisji Episkopatu Polski ds. "Bagatelizowanie problemu i promocja alkoholu w mediach przynoszą wiele szkód społeczeństwu. Aby Polska była Polską - musi odzyskać trzeźwość, jak przed stu laty odzyskała niepodległość. W Episkopacie zaproponowaliśmy: Trzeźwość darem dla Niepodległej. I to wy jesteście ambasadorami tego narodowego programu trzeźwości" - podkreślał biskup.

List do uczestników spotkania w Ludźmierzu napisał premier Mateusz Morawiecki.

Organizatorzy przygotowali blok spotkań dla dzieci, które do Ludźmierza przyjechały wraz z rodzicami.

W programie XXIV Spotkania Wesele Wesel znalazł się wyjazd do zakopiańskiego sanktuarium na Krzeptówkach. Uczestnicy spotkali się także z podhalańskimi samorządowcami, otrzymali dyplomy pamiątkowe na zakończenie spotkania. Podczas tegorocznego Wesela Wesel nie zabrakło również wielkiego i uroczystego balu.

Wesele Wesel to idea zapoczątkowana kilkanaście lat temu przez ks. prałata Władysława Zązla, który zaproponował, aby wesela odbywały się bez alkoholu. Wiele par odpowiedziało na jego apel. Do grona takich par dołączają ciągle nowe. Wszyscy spotykają się raz w roku. Jubileuszowe, bo 25 spotkanie zaplanowano za rok w Toruniu.

jg / Ludźmierz

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao