Młodzi z Poznania: ŚDM w styczniu? Termin to nie problem!

Styczniowy termin ŚDM nie jest dla nas żadną trudnością. Uczniowie w naszym województwie mają wtedy ferie, a studenci zawsze sobie poradzą - mówi Aleksander Konieczny z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”.

- Przygotowania zaczęliśmy we wrześniu. Jesteśmy już po jednym z trzech dużych spotkań, na które składają się wspólne wielbienie i konferencja ze świadectwem. Ostatnio była u nas Anna Golędzinowska, w kwietniu przyjedzie ks. Pawlukiewicz – relacjonuje w rozmowie z KAI Aleksander Konieczny z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”. Młodzi, którzy wspólnie pojadą do Panamy, planują też wspólne kilkudniowe rekolekcje, żeby poznać się i modlić razem w intencji dobrych owoców tego spotkania. 

Pytany o styczniowy termin spotkania młodych Konieczny podkreśla, że nie tylko nie stanowi on problemu, ale wręcz wzbudza entuzjazm młodzieży, która dokłada starań, by móc spędzić dwa tygodnie stycznia w gorącym karaibskim klimacie. „Styczniowy termin ŚDM nie jest dla nas żadną trudnością. Uczniowie w naszym województwie mają wtedy ferie, a studenci zawsze sobie poradzą” - mówi.

W archidiecezji poznańskiej do wyjazdu szykuje się już ok. 100 osób. Młodzi starają się zbierać na różne sposoby potrzebne fundusze. „O dziwo są ludzie, którzy poprzez ŚDM w Polsce odkryli pragnienie, że chcą poznać Pana Boga i chcą coś dać od siebie. Podoba im się idea tego spotkania i to, że młodzi chcą działać. Jeśli ktoś chce robić coś dobrego, a napotyka na problemy finansowe, to przez takich ludzi Pan Bóg niweluje te trudności!” - mówi Konieczny.

Na Dni w Diecezjach młodzi z Poznania wybierają się do Bocas del Toro – diecezji położonej na karaibskim archipelagu, gdzie posługuje jedyny polski misjonarz w Panamie, werbista ks. Józef Gwóźdź. „Diecezjanami są tam rdzenni mieszkańcy tych wysp. To teren misyjny, a po rozmowach z ks. Józefem wiemy, jakie są tam trudności i wyzwania w budowaniu wspólnoty. Chcemy, żeby nasz wyjazd tam miał charakter misji: żeby nasza młodzież mogła się podzielić wiarą z kimś, kto za dużo nie wie o Bogu, albo jest rozproszony przez różne nurty współczesnego świata i nie do końca wie, jak poradzić sobie z wiarą” - mówi Konieczny. Ma też nadzieję, że młodzi Polacy nie tylko będą „dobrym sygnałem” dla mieszkańców, ale też inspirującym spotkaniem dla Polaków.

Jak podkreśla lider poznańskiego duszpasterstwa, wielu młodych, którzy teraz angażują się w życie Kościoła, to osoby, których pierwszym spotkaniem z ŚDM był udział w krakowskiej edycji i w Dniach w Diecezjach w 2016 r. Ich doświadczenia są tak pozytywne, że chcą kontynuować uczestniczenie w tych spotkaniach, nawet tak odległych, jak panamskie. Dołączają także liczne osoby, które nie brały udziału w ŚDM w Krakowie, ale obserwując z boku wydarzenia w 2016 r., postanowiły bardziej zaangażować się w życie Kościoła. „Te owoce wciąż kiełkują. Niektóre powoli. Bardzo się cieszymy, bo przygotowania do Krakowa, które miały charakter akcyjny, przeobraziły się w szereg spotkań i inicjatyw, które wyznaczają drogę naszego duszpasterstwa” - podsumowuje Konieczny.

Wydarzenia Centralne 34. ŚDM Panama odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui. Informacje o polskich przygotowaniach można znaleźć na stronie: kierunekpanama.pl. Według wstępnych szacunków, Polacy będą najliczniejszą grupą podczas spotkania w Panamie, dokąd planuje się wybrać ok. 2-3 tys. z naszego kraju.

abd / Poznań

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao