Polscy piłkarze ze wsparciem krajowego duszpasterza sportowców

Krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń SDB zapewnił o swoim modlitewnym wsparciu dla polskich piłkarzy, którzy w środę rano odlecieli do Rosji.

Ks. Pleń skomentował też pomysł zorganizowania w jednej z parafii strefy kibica dla wiernych. - W takich strefach doping jest czysty, piękny, kulturalny, a bliskość kościoła mobilizuje do tego, aby zapanować nad swoimi emocjami i słowami.

Ks. Edward Pleń SDB poinformował KAI, że polskim piłkarzom w Rosji nie będzie towarzyszył kapelan. W Soczi, gdzie stacjonować będzie biało-czerwona kadra, posługują jednak polscy księża i jeśli ze strony piłkarzy pojawiłaby się chęć uczestnictwa w Mszy św. - tak jak to było np. w przypadku olimpijczyków w Pjongczangu - to będzie można ją odprawić.

"Jest nadzieja, że piłkarze czy sztab szkoleniowy poprosi tamtych księży o odprawienie Mszy św., ale konkretów w tej sprawie nie ma" - przyznał krajowy duszpasterz sportowców.

Poinformował też, że będzie obecny na dwóch pierwszych meczach polskiej reprezentacji, które będzie śledził z trybun. Tak jak to czynił już na innych imprezach sportowych, polskiej kadrze będzie też wysyłał codziennie sms-y z zapewnieniem duchowego wsparcia przed kolejnymi zmaganiami.

"Wszystko będzie zawarte w słowach Apelu Jasnogórskiego: jestem, pamiętam, czuwam. Wspieram też modlitwą i zawołaniem "sursum corda!". Zawsze dodaję słowa św. Augustyna: "Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą". Mówię też zawsze sportowcom, że "moim największym przeciwnikiem jestem ja sam". Powinienem walczyć przede wszystkim z własnymi słabościami, bylejakością czy przeciętnością - wyjaśnia ks. Pleń.

Krajowy duszpasterz sportowców zaznaczył też, że wielu piłkarzy wielokrotnie mówiło o tym, iż wiara w Boga jest dla nich ważna. - Chodzi jednak o to, i do tego zachęcamy, aby wiara w Boga nie była obecna tylko w słowach, ale aby było to przekuwane na codzienne życie - dodał duszpasterz.

Ks. Pleń skomentował też pomysł zorganizowania w jednej z parafii na Śląsku przykościelnej strefy kibica. Tamtejszy proboszcz przestawił nawet godziny Mszy św. tak, aby wierni zdążyli na transmisje telewizyjne z meczów polskiej reprezentacji.

Zdaniem ks. Plenia, takie inicjatywy dobrze wpisują się w klimat przygotowań do największej imprezy sportowej w tym roku. - W takich strefach doping jest czysty, piękny, kulturalny. Nie ma nieodpowiednich napojów czy niecenzuralnych słów. Bliskość kościoła mobilizuje wszystkich do tego, aby zapanowali nad swoimi emocjami i słowami. To jest bardzo dobra rzecz - stwierdził duszpasterz.

Piłkarskie Mistrzostwa Świata w Rosji rozpoczną się 14 czerwca. Polska reprezentacja rozegra mecze grupowe 19, 24 i 28 czerwca kolejno z Senegalem, Kolumbią i Japonią.

lk / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama