Poznań: konferencja historyczna nt. pierwszego polskiego biskupstwa

Gdy wpatrujemy się w początki biskupstwa poznańskiego przychodzi na myśl obraz wzrastającego dębu, dla którego każdy kolejny rok przynosi nowe słoje. – mówił abp Stanisław Gądecki na otwarcie konferencji w Poznaniu.

Wybitni polscy historycy wzięli udział w konferencji naukowej nt. pierwszego biskupstwa w Polsce. „Gdy wpatrujemy się w początki biskupstwa poznańskiego przychodzi na myśl obraz wzrastającego dębu, dla którego każdy kolejny rok przynosi nowe słoje. Bieg dziejów i historia Kościoła to także wzrost wspólnoty – mówił na otwarcie konferencji abp Stanisław Gądecki.

Dwudniowe sympozjum odbyło się w historycznej siedzibie Akademii Lubrańskiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wspomniał w swoim wystąpieniu kluczowe dla początków hierarchii kościelnej postaci cesarza Ottona I, papieża Jana XIII i biskupa Jordana.

„Jordan przybył w towarzystwie osób zdeterminowanych, które nie wiedziały, jak się potoczy ich los. Były to osoby wielkiego formatu, byli ludźmi, których postępowanie rzutuje na nasze dzieje. Oni pokazują, że to, co dokonało się wtedy w Poznaniu, dotyczy całej Polski, że ten porządek hierarchiczny, który został ustanowiony dotyczy wszystkich diecezji, które istnieją dziś w Polsce” – zauważył abp Gądecki.

Prof. Tomasz Jurek podkreślił, że obchody 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu są konsekwencją jubileuszu chrztu Polski. „Z faktu nawrócenia się Mieszka niewiele by wynikło gdyby nie to, że to zostało utrwalone poprzez hierarchię kościelną, która przez wieki aż do dzisiaj pracuje nad ewangelizacją” – mówił prof. Jurek.  

Wybitny polski mediewista podkreślił, że obchody jubileuszowe nie są jedynie świętowaniem rocznicy powstania jednej z diecezji, ale mają charakter ogólnonarodowy, bo dotyczą pierwszej diecezji w Polsce.

Wśród prelegentów znalazła się m.in. prof. Hanna Kóčka-Krenz, której odkrycia archeologiczne na Ostrowie Tumskim w Poznaniu potwierdziły istnienie kaplicy książęcej Mieszka I i Dobrawy sięgającej początków państwa polskiego.

Dwa lata po chrzcie księcia Mieszka I, w 968 r. Polonia cepit habere episcopum - „Polska zaczęła mieć swego biskupa” (Annales Bohemici). Centralne obchody jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego odbędą się od 22 do 24 czerwca z udziałem legata papieskiego kard. Dominika Duki.

ms / Poznań

« 1 »

reklama

reklama

reklama