Rocznica poświęcenia licheńskiej bazyliki

Czternaście lat temu ówczesny Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk, dokonał konsekracji bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. W uroczystościach wzięli udział biskupi, arcybiskupi i kardynałowie przebywający wówczas w Licheniu na 328. Zebraniu Plenarnym KEP oraz pielgrzymi.

Licheńska świątynia została wzniesiona na planie krzyża. Waży 110 tysięcy ton, jej powierzchnia użytkowa wynosi 25 tysięcy metrów kwadratowych. Jest największą tego typu budowlą w kraju, ósmą w Europie i dwunastą na świecie. Składa się z części głównej, dzwonnicy (wewnątrz znajduje się „Maryja Bogurodzica”, największy dzwon w Polsce), wieży o wysokości 141,5 m oraz trzech portyków. Prowadzą do niej 33 schody nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi. Światło wpada do środka przez 365 okien oraz 52 drzwi, co symbolizuje dni i tygodnie w roku. W 1999 roku, kiedy trwały jeszcze prace budowlane, budowaną świątynię poświęcił papież Jan Paweł II.

Bazylika NMPL jest centralnym punktem nowej części licheńskiego Sanktuarium. Od 2010 roku mieści się w niej Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. W dolnej części znajdują się kaplice: św. Jana Pawła II, św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, 108 Męczenników, Trójcy Świętej oraz Całunu Turyńskiego. Świątynia, w całości wzniesiona z datków wiernych, stanowi wotum dziękczynno-błagalne narodu polskiego za 2000 lat chrześcijaństwa. W 2005 roku papież Jan Paweł II nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej.

Licheń Stary, 11 czerwca 2018 r.

 Robert Adamczyk Biuro Prasowe Sanktuarium

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama