Schronisko Caritas w Płocku przygotowane do pobytu bezdomnych

Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Sienkiewicz 54 w Płocku, prowadzone przez Caritas Diecezji Płockiej, jest już przygotowane do okresu zimowego.

Obecnie przebywa w nim 33 mężczyzn. Placówka w okresie zimowym może przyjąć 50 osób. Zapewnia noclegi bezdomnym mężczyznom pod warunkiem, że zachowują trzeźwość.

Schronisko za dla Bezdomnych Mężczyzn, prowadzone przez Caritas Diecezji Płockiej, jest już przygotowane do okresu zimowego. Jest to jedyna tego typu noclegownia dla mężczyzn w mieście, działająca przez cały rok. Obecnie przebywa w niej 33 mężczyzn, można przyjąć jeszcze 17 osób. W ostatnich latach sytuacja jednak na tyle się ustabilizowała, że nie zgłaszało się do niej więcej niż 50 osób.

Podopieczni schroniska mają zapewnione dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. Przez cały dzień mogą otrzymywać gorącą herbatę. Schronisko zapewnia też dobre warunki higieniczne. Podstawowym warunkiem pobytu w schronisku jest trzeźwość.

Ponadto Caritas Diecezji Płockiej w stołówce przy ul. Sienkiewicza 34 zapewnia także obiady dla kilkuset osób. Są to osoby ze skierowaniem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku, korzystające z pomocy socjalnej. Posiłki dofinansowuje MOPS.

Kobiety bezdomne mogą w czasie zimy przebywać w Noclegowni dla Kobiet przy ul. Misjonarskiej 22 w Płocku, prowadzonej przez płocki oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Poza tym w podpłockiej Białej funkcjonuje Dom Samotnej Matki, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

W okresie zimowym bezdomnym pomaga również Katolickie Stowarzyszenie Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Kościuszki w Płocku. Osoby bezdomne i bezrobotne mogą liczyć na posiłek w ramach akcji „Kromka Chleba”. Otwarte są też klasztorne furty: Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek przy ul. Sienkiewicza 24 oraz Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia przy ul. Stary Rynek 14/18.

Działa już także płocka Ogrzewalnia przy ul. Otolińskiej 23. Znajdują się w niej miejsca dla około 30 osób. Opiekę nad pomieszczeniem sprawuje MOPS. Z ogrzewalni korzystać mogą tylko osoby niewymagające pomocy osób trzecich, które zobowiązane są do przestrzegania regulaminu placówki i zachowania spokoju. Istnieje możliwość noclegu osób pod wpływem alkoholu, jednak na terenie placówki obowiązuje całkowity zakaz jego spożywania.

Jeśli chodzi o pomoc bezdomnym przez miasto, to Straż Miejska na bieżąco reaguje na zgłoszenia mieszkańców o bezdomnych, którzy nie mają gdzie nocować zimą. Zależnie od tego, w jakim stanie trzeźwości się znajdują, trafiają do Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn, Izby Wytrzeźwień przy ul. Medycznej 1 lub ogrzewalni. Strażnicy informują, że ich działania maja charakter pomocowy, a nie represyjny; telefon do dyżurnego nie przysparza problemów, a może uratować komuś życie.

eg / Płock

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama