reklama

Szkoła Kantorów w Krakowie - więcej zajęć, nowe przedmioty. Trwają zapisy!

Do końca września trwają zapisy do Szkoły Kantorów - kursu wokalno-liturgicznego organizowanego w Krakowie przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny dla wszystkich zainteresowanych muzyką kościelną.

Kurs organizuje Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Odbywa się on na dwóch poziomach: podstawowym i zaawansowanym. Szkoła przygotowuje osoby dopiero zaczynające przygodę ze śpiewem jak i te, które chcą rozwinąć swoje dotychczasowe umiejętności wokalne.  

Oprócz cenionych i znanych już z poprzednich edycji Szkoły Kantorów wykładowców Anity Pyrek, Anny Kubik, Olgi Trzebickiej, Sławomira Witkowskiego i o. Grzegorza Dońca, będzie można rozwijać swoje umiejętności pod okiem takich nauczycieli jak Błażej Matusiak OP, Łucja Nowak, Artur Zajt, Wojciech Sznyk OP czy Andrij Szkrabiuk. 

O. Błażej Matusiak, który będzie wprowadzał słuchaczy w tajniki liturgii i teologii muzyki liturgicznej; w swojej pracy badawczej zajmował się m.in. Hildegardą z Bingen, jak również budzącym wiele emocji traktatem „De musica” Hieronima z Moraw

Łucja Nowak – absolwentka uczelni muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy, ma duże doświadczenie prowadzenia scholii, będzie prowadziła zajęcia „Podstawowe Umiejętności Kantora” i podstawy dyrygowania

Artur Zajt – aktor i pedagog pracujący z głosem od 35 lat; wie, że choć szczegóły wydobywania i kształtowania głosu można dopracowywać latami, to bez uczciwej pracy nad sprawnością aparatu artykulacyjnego i wyćwiczenia odpowiednich partii mięśni oddechowych, nie jest możliwa długotrwała i efektywna praca głosem; będzie powadził zajęcia z impostacji

O. Wojciech Sznyk – dominikanin, absolwent Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ale przede wszystkim praktyk; będzie prowadził zajęcia formy liturgiczne i paraliturgiczne oraz część zajęć z zespołowej emisji głosu;

Andrij Szkrabiuk – poprowadzi w tym roku warsztaty wyjazdowe. Nie tylko ma rozległą wiedzę o tradycji muzycznej Kościołów wschodnich, ale również zaplecze teologiczne, dzięki czemu wprowadza w śpiew nie tylko od strony estetycznej, ale również duchowej; mówiąc o tonach, rytmach i zwrotach muzycznych.

Studium kładzie nacisk na przekazywanie praktycznych umiejętności muzycznych - emisji głosu, nauki czytania nut, artykulacji, podstaw prowadzenia zespołów wokalnych - oraz wiedzy na temat liturgii i muzyki sakralnej. Pomaga poszerzyć i dobrać repertuar śpiewów liturgicznych, a także wzbogacić swoją wiedzę na temat zasad i przepisów liturgicznych ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką muzyka pełni w liturgii.

Szkoła Kantorów ma na celu wzmocnienie śpiewu wszystkich wiernych, a nie tylko solistów. Dlatego jej uczestnikami mogą być zarówno osoby już śpiewające, jak i te, które dopiero chcą się nauczyć śpiewać. Kantor bowiem może zarówno być członkiem chóru, jak i przewodzić śpiewowi zgromadzenia czy scholi, gregoriańskiej lub wielogłosowej. W większych ośrodkach kantor może również współpracować z organistą w ożywieniu i pielęgnowaniu lokalnej tradycji muzycznej.

– „Kantor nie musi skupiać na sobie uwagi” – tłumaczy o. Wojciech Sznyk OP, koordynator Szkoły – „ale ma służyć swoimi umiejętnościami tam, gdzie jest taka potrzeba i możliwość. W jednej parafii celem będzie podniesienie poziomu śpiewu na niedzielnej mszy świętej, w innej bardziej lub mniej regularna posługa podczas Liturgii godzin, jeszcze gdzie indziej zorganizowanie śpiewania pieśni nabożnych” – wyjaśnia.

Zapisy na rok akademicki 2018/2019 trwają do końca września. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.szkolakantorow.pl. Po przesłaniu zgłoszenia na pierwszy rok, kandydaci zapraszani są na przesłuchanie.

W najbliższych dniach rusza także – wzorem lat poprzednich – kurs przygotowujący dorosłych do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i eucharystii (dla nieochrzczonych) lub bierzmowania (dla już ochrzczonych). Zapisy odbywają się przez stronę internetową Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego: www.liturgia.dominikanie.pl.

ws, mw

Źródło: Michał Wsiołkowski, Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

Facebook/Szkoła Kantorów - nabór na rok 2018/2019

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama