Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

W konsumpcyjnym świecie młodzi ludzie garną do wolontariatu - powiedział ks. Krzysztof Bochniak, który prowadzi Centrum Młodzieży Arka przy ulicy Chrobrego w Radomiu.

5 grudnia w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbędzie się gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Początek o godz. 17.00.

Systematycznie w różne formy wolontariatu katolickiego niosącego pomoc osobom chorym, niepełnosprawnym, bezdomnym, bezrobotnym i na różny sposób wykluczonym angażuje się w Polsce około 1 mln 200 tys. osób. Zresztą Kościół katolicki jest największą po państwie instytucją pomocy potrzebującym, a jego działalność dobroczynna jest realizowana na trzech poziomach: instytucji diecezjalnych, zakonów oraz organizacji i wspólnot parafialnych.

Jedną z takich instytucji jest radomska Arka, która w kilku dzielnicach Radomia prowadzi kilka klubów młodzieżowych. Za działalność w jednego z nich przy Chrobrego odpowiada ks. Krzysztof Bochniak. - Praktycznie na każdym spotkaniu wolontariatu pojawiają się co najmniej dwie nowe osoby, które chcą budować dobro wokół siebie, które bezinteresownie chcą pomagać innym - powiedział duszpasterz. W ostatnim czasie w klubie powstał teatr i zespół muzyczny, który wystąpi w czasie czwartkowej gali wolontariatu.

Od niedawna wolontariuszką jest Kasia. - Daje mi to dużo możliwości czy osobistego rozwoju. Poznaję cudownych ludzi. Czuje się potrzebna - powiedziała radomianka. Bartek jest wolontariuszem od 6 miesięcy. Pomaga przy organizacji wieczorów gier planszowych i komputerowych. Julia jest zaangażowana w teatr i zespół muzyczny. - Dzięki temu rozwijam się pod względem artystycznym. Arka daje mi wiele, tworzą się tu cudowne wspomnienia. Tutaj uczymy się wrażliwości - powiedziała młoda wolontariuszka.

W ponad 10 tys. parafii w Polsce – jak wykazał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego – działa ok. 60 tys. zarejestrowanych bądź niesformalizowanych organizacji społecznych, opierających się przede wszystkim na wolontariacie – średnio 5,5 w jednej parafii. Najliczniejszymi są Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas.

W Radomiu i diecezji radomskiej działa wiele organizacji charytatywnych m.in. Hospicjum Królowej Apostołów, Caritas, Arka i Rycerze Kolumba.

rm / Radom

« 1 »

reklama

reklama

reklama