Coraz więcej jest instytucji i osób chętnych do wsparcia Ogrodu Biblijnego w Gorzkowie
Biskup z Chicago, księża z diecezji, samorządowcy – to osoby, które zadeklarowały wsparcie finansowe w budowie pierwszego w województwie świętokrzyskim Ogrodu Biblijnego, który powstaje w parafii Gorzków, w gminie Kazimierza Wielka - przy Dziennym Domu Seniora.
Jest to natomiast drugi ogród biblijny w diecezji – pierwszy powstał w Proszowicach przy placówce Caritas kieleckiej.
W Gorzkowie już dobrze widoczny jest zarys ogrodu, dzięki gwieździe z rosnących krzewów bukszpanu, ze żłóbkiem, który owinięty sianem znalazł się w środku zielonej konstrukcji. Agnieszka Kula-Kielian, kierownik placówki Caritas w Gorzkowie i pomysłodawczyni inwestycji, wyjaśnia, że już na początku nowego roku będzie powstawała rzeźbiona Golgota. Rzeźby do ogrodu wykona Michał Kulig z okolic Rzeszowa, który będzie je tworzył z kamienia pińczowskiego.
Fundatorem Golgoty jest Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej. Natomiast koszt figury Jezusa Zmartwychwstałego pokryje ks. Janusz Mularz - dziekan i proboszcz z Kazimierzy Wielkiej.
Postaci Maryi i Jana pod krzyżem sfinansuje pochodzący z parafii Gorzków biskup pomocniczy archidiecezji Chicago Andrzej Piotr Wypych, który w październiku 2019 r. wykopał symboliczną łopatę, przekazał znaczną kwotę na ogrodowe inwestycje i obiecał zbiórkę w swojej diecezji na ten cel. Wyraził także wdzięczność władzom gminy za przekazanie terenu i troskę o ludzi starszych.
Każda z rzeźb to koszt około 10 tys. zł. Inicjatywa spotyka się z dużym poparciem. Mieszkańcy Gorzkowa postanowili przeznaczyć część funduszu sołeckiego na budowę ogrodu. Wkrótce, w miarę warunków pogodowych, rusza budowa chodników. Zakupiona jest już także kostka brukowa.
Ogród jest tworzony na obszarze 16 arów. Będzie służył krzewieniu wiedzy biblijnej, terapii, relaksowi. Znajdą się w nim rośliny, inspirowane kartami Biblii, m.in. drzewa oliwne, różne gatunki traw, zbóż i ziół, lilie, róże, bukszpany.
Projektantką ogrodu jest dr hab. inż. Zofia Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Otwarcie zaplanowano wstępnie na maj 2020 roku w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, któremu także w ogrodzie będzie dedykowana specjalna kwatera.
Koszty przedsięwzięcia są wysokie, to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Inicjatywa jest realizowana we współpracy z dyrektorem Caritas kieleckiej ks. Stanisławem Słowikiem i parafią w Gorzkowie.
dziar / Gorzków