Instytut Myśli Schumana promuje „Wielkanoc bez granic”

Do budowania relacji między Polakami a cudzoziemcami studiującymi lub pracującymi w Polsce zachęca Instytut Myśli Schumana.

Praktycznej realizacji tej idei służyć ma Dzieło „Wielkanoc bez granic”, które jest kontynuacją „Wigilii bez granic”. Dobre, osobiste relacje pomogą cudzoziemcom poznać naszą kulturę, tradycję i wiarę chrześcijańską – tłumaczą organizatorzy w oświadczeniu przekazanym Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Celem tych działań jest pomoc w procesie stopniowego wrastania danej osoby w kulturę otaczającego ją społeczeństwa, czyli inkulturację. Czas Świąt jest dobrym momentem, żeby, wykorzystując przerwę w zajęciach na uczelni czy w pracy, zaprosić cudzoziemców do naszych domów na Śniadanie Wielkanocne lub Obiad Wielkanocny.

Głównym inspiratorem dla pomysłodawców „Wielkanocy bez granic” jest Robert Schuman, uznawany za ojca założyciela Wspólnoty Narodów Europy. „Schuman łączył narody i instytucje oraz wspierał współpracę gospodarczą, ale zawsze podkreślał, że najważniejsze jest łączenie ludzi, budowanie relacji między nimi” – podkreślają pomysłodawcy „Wielkanocy bez granic”.

Instytut Myśli Schumana zamierza promować pomysł „Wielkanocy bez granic” na uczelniach, w firmach zatrudniających cudzoziemców, przez wojewódzkie urzędy d/s cudzoziemców, w parafiach, szkołach i mediach. Przygotowywane są spoty telewizyjne i radiowe oraz także plakaty i ulotki.

Cudzoziemcy i polskie rodziny chętne do wzięcia udziału w „Wielkanocy bez granic” będą mogły się spotkać przed Wielkanocą w celu poznania i zaproszenia się na śniadanie lub obiad wielkanocny. Szczegółowe informacje o takich spotkaniach będą umieszczone na stronie www.WielkanocBezGranic.com. Można też zgłosić chęć udziału i zaproszenia na Wielkanoc poprzez formularz na stronie www.WielkanocBezGranic.com.

Projekt budowania relacji pomiędzy Polakami a cudzoziemcami nie ogranicza się tylko do spotkania przy Wielkanocy - tłumacza organizatorzy. Przewiduje się regularne kontakty obu stron przez cały rok dla rozwijania powstałych relacji, przenoszenia ich w inne sfery życia społecznego oraz angażowania w kolejne dzieła, aby mogła zawiązywać się Wspólnota Narodów w praktyce.

Ponadto Instytut Myśli Schumana zaprasza do wzięcia udziału w wielkanocnym spotkaniu polskich rodzin z cudzoziemcami w hotelach. Jest to forma budowania relacji Polaków z Cudzoziemcami w kontekście dzieła “Wielkanoc bez Granic”. 

Instytut zaprasza do spotkania z cudzoziemcami, w dwóch warszawskich hotelach w dniu 22 kwietnia 2019 czyli w Poniedziałek Wielkanocny. Pierwsze spotkanie odbędzie się w hotelu Courtyard by Mariott Warsaw Airport, ul. Żwirki i Wigury 1 (w godz. 11.00-14.00), drugie w hotelu Renaissance Warsaw Airport Hotel, ul. Żwirki i Wigury 1H (w godz. 12.00-15.00).

Organizatorzy proszą o zgłaszanie się chętnych przedstawicieli rodzin oraz cudzoziemców. Zgłoszenia można kierować na adres: sekretariat@IMSchuman.com lub pod nr tel. 570 990 686. Ostateczne zaproszenie zostanie potwierdzone po uzgodnieniu z dyrektorem dzieła. 

rki/IMS, tk / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao