Łotwa: warsztaty muzyki liturgicznej

„Jezu, ufam Tobie!” - pod takim hasłem w minionym tygodniu (24-29 czerwca) w Lipawie na zachodzie Łotwy odbywały się specjalne warsztaty muzyki liturgicznej. Prowadził je polski kompozytor i dyrygent Paweł Bębenek.

Imprezę w mieście uważanym za muzyczną stolicę Łotwy zorganizowano już po raz drugi. Paweł Bębenek gościł bowiem u lipawskich dominikanów także w ubiegłym roku i sukces tamtych zajęć zachęcił organizatorów do kontynuowania tej tradycji.

Warsztaty zgromadziły zarówno profesjonalistów, na co dzień zajmujących się muzyką kościelną, jak i amatorów, których przyciągnęło piękno liturgii i jej oprawy. Chodziło przede wszystkim o doskonalenie techniki chóralnego śpiewu liturgicznego, a trzeba wiedzieć, że chóry to swoista specjalność Łotwy.

Sam prowadzący warsztaty jest przekonany, że dobra i dobrze wykonana muzyka może być narzędziem ewangelizacji. „Muzyka ma nie tylko być piękna, harmoniczna, rytmiczna, ale ten, który ją wykonuje powinien być przede wszystkim świadkiem – uważa Paweł Bębenek. - Trzeba być nie tyle muzykiem, co raczej człowiekiem, który żyje relacją z Bogiem”. Kulminacją letnich warsztatów był w uroczystość śś. Piotra i Pawła wieczorny koncert w lipawskiej katedrze katolickiej.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama