Magdalena Wolińska-Riedi: kobiety w Watykanie traktowane są z poszanowaniem i troską

- Kobiety w Watykanie traktowane są z poszanowaniem, atencją i troską – powiedziała Magdalena Wolińska-Riedi podczas prezentacji książki „Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Znak.

Autorka, która kilkanaście lat mieszkała za Spiżową Bramą wspomina ten czas z ogromnym sentymentem, zwraca też uwagę na zmiany, jakie w funkcjonowaniu Watykanu zaszły za pontyfikatu Franciszka.

Magdalena Wolińska-Riedi od 2014 r. pracuje jako korespondentka Telewizji Polskiej w Watykanie. Niewiele osób jednak wie, że była pierwszą kobietą tłumaczem watykańskich sądów i pierwszą w historii dziennikarką na co dzień tam żyjącą. Współrealizowała filmy i seriale o świecie za Spiżową Bramą. Jako jedna z nielicznych kobiet mieszkała w Watykanie przez kilkanaście lat, jako żona gwardzisty szwajcarskiego. Na ponad 350 stronach książki ukazuje Watykan od kuchni. Poznajemy dzięki niej te elementy życia za Spiżową Bramą, o których zazwyczaj mało kto wie.

- Bez najmniejszej przesady można stwierdzić, ze Magdalena Wolińska-Riedi jest jedyną osobą na świecie, która mogła napisać taką książkę – powiedział Marek Zając podczas prezentacji, która odbyła się dziś w Centrum Medialnym KAI. Prowadzący spotkanie zwrócił uwagę na wyjątkowe połączenie doświadczenia osobistego autorki z doświadczeniem dziennikarskim. Zaznaczył też, że udało się zachować idealną równowagę między opowieścią o realiach Państwa Watykańskiego a opowieścią o życiu własnej rodziny.

Podczas prezentacji książki autorka wspominała, jak zdecydowała się przyjechać na Światowe Dni Młodzieży do Rzymu w 2000 r., jak poznała swojego męża - gwardzistę, jak urządzała mieszkanie, jak jej dzieci rozmawiały z papieżem.

Zwróciła uwagę, że nieliczne kobiety mieszkające w Watykanie funkcjonują w różny sposób. Inaczej wygląda życie dyrektorki Muzeów Watykańskich, inaczej sióstr zakonnych, inaczej żon gwardzistów szwajcarskich. Podkreśliła jednak, że na podstawie własnych doświadczeń nie może mówić o żadnych negatywnych elementach, czy trudnościach. – Kobiety w Watykanie traktowane są z poszanowaniem, atencją i troską – zaznaczyła. Wyznała, że w czasie gdy mieszkała za Spiżową Bramą towarzyszyło jej ogromne poczucie bezpieczeństwa, że doświadczyła wiele dobra i pomocy.

Podczas spotkania autorka opowiadała również o zmianach, jakie do Watykanu wprowadził pontyfikat Franciszka, m.in. o praktycznych konsekwencja jego decyzji o zamieszkaniu w Domu Świętej Marty.

Magdalena Wolińska-Riedi, „Kobieta w Watykanie. Jak się żyje w najmniejszym państwie świata”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019, ss. 368.

maj / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama