Można już odmawiać litanię za wstawiennictwem o. Wenantego Katarzyńca

Kuria Metropolitalna archidiecezji przemyskiej zatwierdziła do prywatnego odmawiania Litanię za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego Ojca Wenantego Katarzyńca.

– Wezwania do niej powstały na bazie heroiczności cnót głównych i kardynalnych oraz zostały zaczerpnięte z duchowości sługi Bożego – informuje o. Edward Staniukiewicz, franciszkanin z Kalwarii Pacławskiej, gdzie znajduje się grób o. Wenantego.

Oprócz litanii, wydane zostały także obrazki z cząstką materiału, który był użyty przy przeniesieniu doczesnych szczątków ojca Wenantego Katarzyńca z podcieni kościoła w Kalwarii Pacławskiej do nowego miejsca pochówku w nawie bocznej świątyni. Wydarzenie miało miejsce 24 marca 2018 r.

– Szerzące się niezwykle powszechnie i niespotykane, jak do tej pory, orędownictwo sługi Bożego ojca Wenantego, skłania kustoszów Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, w którym znajduje się grób ojca Katarzyńca, do podejmowania nowych inicjatyw związanych ze sługą Bożym w celu jak najszybszego wyproszenia daru beatyfikacji – mówi o. Staniukiewicz.

Litanię i obrazki można otrzymać, za dowolną ofiarą, w kalwaryjskim sanktuarium, a także pisząc na adres: Klasztor Franciszkanów (Ojciec Wenanty), 37-743 Kalwaria Pacławska 40 lub mailowo: wenanty.katarzyniec@gmail.com.

Sługa Boży o. Wenanty Katarzyniec był kapłanem, należał do zakonu franciszkanów konwentualnych. Urodził się 7 października 1889 r. w Obydowie koło Lwowa, a na chrzcie otrzymał imię Józef. Pochodził z ubogiej wiejskiej rodziny.

Jego życie zakonne nacechowane było pobożnością, modlitwą i ascezą. Dał się poznać przede wszystkim jako dobry spowiednik i kaznodzieja, a jednocześnie człowiek skromny i gorliwy. Mimo młodego wieku sprawował funkcję magistra nowicjatu. Zmarł na gruźlicę płuc 31 marca 1921 r. w Kalwarii Pacławskiej.

26 kwietnia 2016 r. papież Franciszek wyraził zgodę na publikację dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego o. Wenantego, co formalnie zakończyło proces beatyfikacyjny – od tej pory przysługuje o. Wenantemu tytuł: Czcigodny Sługa Boży.

pab / Kalwaria Pacławska

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama