Katolickie noble zostały rozdane

Znamy tegorocznych laureatów TOTUS TUUS 2020, nagród przyznawanych przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w ramach Dnia Papieskiego. Nagrodę Specjalną przyznano o. prof. Jackowi Salijowi OP za całokształt dorobku naukowego.

Siostry dominikanki i kapłan pomagający osobom niepełnosprawnym intelektualnie w kwarantannie, wybitny rzeźbiarz Gustaw Zemła, red. Grzegorz Górny oraz osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie komunikacji wewnątrzparafialnej w czasie pandemii - to tegoroczni laureaci TOTUS TUUS 2020. Nagrodę Specjalną przyznano natomiast o. prof. Jackowi Salijowi OP za całokształt dorobku naukowego. Ogłoszenie tegorocznych laureatów odbyło się w czasie uroczystej gali transmitowanej przez TVP 2 z Zamku Królewskiego w Warszawie.

Nagrody TOTUS TUUS przyznaje Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", powołana w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Jana Pawła II za jego posługę duchową na rzecz Kościoła i Polski. Fundacja ma na celu wspieranie uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. Realizuje ten cel poprzez specjalnie stworzony program stypendialny. Statuetki TOTUS TUUS w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczane są co roku osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości.

Tzw. „katolickie noble” przyznawane są w czterech kategoriach. W kategorii „Promocja godności człowieka” zostały nagrodzone Siostry Dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki za heroiczną pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa. Gustawa Zemłę, wybitnego rzeźbiarza i wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wyróżniono w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” za "znakomite rzeźby tworzone ad maiorem Dei gloriam, łączące sferę sacrum z doskonałym warsztatem rzeźbiarskim". Z kolei Grzegorz Górny został uhonorowany w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” za twórczość pisarską i publicystyczną inspirowaną nauczaniem Papieża, podejmującą problemy, wyzwania oraz nadzieje współczesnego Kościoła i świata. Nagroda w kategorii „TOTUS TUUS medialny im. Bp. Jana Chrapka” została przyznana w tym roku nie konkretnej osobie lub instytucji, ale wszystkim osobom świeckim i duchownym zaangażowanym w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnej w okresie pandemii.

Informując o zbiorowym laureacie nagrody, prymas Polski abp Wojciech Polak powiedział: "Ta nagroda skłania nas wszystkich do wdzięczności za ogrom pracy włożonej w to dzieło, którego byliśmy wszyscy świadkami w czasie tzw. pierwszej, wiosennej fali pandemii. W ten sposób środki społecznego przekazu okazały się koniecznym, jakże ważnym narzędziem, przy pomocy którego w tak wielu parafiach osoby starsze i chore, a także wszyscy, którzy w tym czasie ze względów sanitarnych nie mogli pójść do kościoła, mogli jednak przeżywać więź ze wspólnotą i uczestniczyć w modlitwie czy Mszy świętej".

- I chociaż to prawda, jak przypomina Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, że kiedy tylko okoliczności na to pozwalają, koniecznie i pilnie trzeba powrócić do normalnego życia chrześcijańskiego, zwłaszcza do Eucharystii, to jednak nagrodzenie tegorocznym Totusem medialnym wszystkich twórców mediów, którzy w tym trudnym czasie pandemii nie pozostawili wiernych bez związku z Chrystusem i Kościołem, jest nie tylko podkreśleniem ogromu wykonanej pracy, ale też podziękowaniem dla rzesz zaangażowanych w tworzenie tych medialnych form komunikacji, które pozwalają doświadczyć solidarności i zainteresowania pośród obaw, lęków czy samotności - dodał prymas Polski.

Specjalna Nagroda TOTUS TUUS za rok 2020 została natomiast przyznana o. prof. Jackowi Salijowi OP - "za całokształt dorobku naukowego, nieoceniony wkład w formowanie katolickich elit oraz pomoc osobom prześladowanym".

za: lk / Warszawa/ KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama