Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wraz z policją ostrzegają przed oszustami posługującymi się sfałszowanymi dokumentami z logotypami KNF/UKNF. Komisja uruchomiła specjalną stronę z przykładami działań oszustów próbujących wyłudzić pieniądze.
Jak podała w piątek KNF, do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego napływają liczne sygnały dotyczące działalności osób posługujących się sfałszowanymi dokumentami z logotypami KNF/UKNF lub powołujących się na rzekome działanie na zlecenie KNF, które próbują uwiarygodnić tym samym swoje działania.
Dlatego Komisja na stronie internetowej „Uwaga! Cyberoszust!” zamieściła przykłady działań oszustów, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Proponują oni m.in. fikcyjne transakcje pośrednictwa wymiany kryptowalut lub weryfikację kosztów produktów lub usług oferowanych przez podmioty nadzorowane przez KNF.
Strona kampanii zawiera również podstawowe wskazówki i porady, które warto uwzględnić podczas kontaktów z osobami lub podmiotami, próbującymi dokonać oszustwa „metodą na KNF”. Jak podkreśliła Komisja, głównym celem kampanii jest zwrócenie szczególnej uwagi na fakt, że nadzór KNF nigdy nie wiąże się z udziałem pracowników Urzędu KNF w bezpośrednich relacjach z klientami instytucji finansowych czy w jakichkolwiek transakcjach.
Co do wykorzystywanej często przez oszustów kwestii wymiany kryptowalut, Komisja przypomina, że rynek ten nie jest w Polsce rynkiem regulowanym, KNF nie licencjonuje, nie rejestruje ani nie nadzoruje giełd kryptowalutowych ani kantorów kryptowalut. Kryptowaluty ani obrót nimi nie są elementami rynku finansowego.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.