Pogrzeb Jerzego Pilcha - w Kielcach, tylko w gronie najbliższych

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 29 maja Jerzego Pilcha – wybitnego pisarza, odbędą się w Kielcach w czwartek 4 czerwca w Kościele ewangelicko-augsburskim, którego zmarły był członkiem. Zgodnie z jego życzeniem, ceremonia ma mieć bardzo skromny i nieoficjalny charakter.

- Jest to życzenie zmarłego wyrażone wcześniej przez niego i przez jego żonę – mówi KAI pastor Wojciech Rutkowski, proboszcz parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Kielcach-Radomiu. – Jerzy Pilch nie życzył sobie przemówień, kwiatów, zniczy, oficjalnych pożegnań i obecności mediów. Bardzo proszę, w imieniu wdowy i rodziny o spełnienie tego życzenia – apeluje pastor. 

Ciało pisarza zostanie skremowane, urna spocznie w części ewangelickiej cmentarza komunalnego w Kielcach przy ul. Kwasa. Pastor dementuje też pogłoski, co do pochówku „obok domu”. – Chodzi o to, że państwo Pilchowie istotnie ostatnie miesiące przeżyli w ich kieleckim domu w pobliżu Cmentarza Starego w Kielcach. W tym sensie rzeczywiście J. Pilch spocznie w pobliżu – tłumaczy.

Zdaniem pastora Rutkowskiego zmarłego Jerzego Pilcha można oceniać jako osobę, dla którego wiara była ważna, czemu dawał publicznie wyraz niejednokrotnie w swojej warszawskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego i poprzez swoją twórczość. – Nasze kontakty w Kielcach siłą rzeczy były niewielkie, ograniczyły je dwa miesiące pandemii, gdy kościół ewangelicki był zamknięty i choroba pana Jerzego. Proszę pamiętać, że w Kielcach mieszkał trzy miesiące. Ale właśnie tutaj chciał być pochowany – mówi ks. Rutkowski.

Jerzy Pilch - wybitny pisarz i laureat Nagrody Literackiej Nike zmarł wieczorem w piątek 29 maja w Kielcach, w wieku 68 lat.

Urodził się w 1952 roku w Wiśle. Był cenionym polskim pisarzem, publicystą, felietonistą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym. Wielokrotnie nagradzany - Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989) za tom poetycki "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", nagrody Paszport „Polityki” (1998) za powieść "Bezpowrotnie utracona leworęczność" i Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść "Pod Mocnym Aniołem". Na zamówienie Teatru Narodowego napisał komedię "Narty Ojca Świętego" (2004). Był także wieloletnim publicystą „Tygodnika Powszechnego”.

Pilch od lat zmagał się z chorobą Parkinsona, która była m.in. przyczyną jego przeprowadzki do Kielc.

źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

« 1 »

reklama

reklama

reklama