reklama

Pomoc osobom bezdomnym w czasie pandemii

Łaźnia, pralnia, indywidualne konsultacje socjalne, zawodowe i prawne – to tylko niektóre z form wsparcia dla osób doświadczających bezdomności, które po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, ponownie zostały uruchomione w Dziele Pomocy św. Ojca Pio.

Ponad dwa miesiące temu epidemia koronawirusa sprawiła, że Dzieło Pomocy musiało przeorganizować swoją działalność, by zachowując wszelkie środki ostrożności, móc nieprzerwanie nieść pomoc osobom doświadczającym i zagrożonym bezdomnością, które nie mogą odpowiedzieć na apel „Zostań w domu”. – Bardzo zależało nam na tym, by pomimo obostrzeń, pozostać z osobami bez domu i towarzyszyć im w tym trudnym czasie. Dzięki zaangażowaniu pracowników, braci kapucynów oraz wolontariuszy dostosowaliśmy działalność do nowej rzeczywistości. – mówi Grzegorz Marszałkowski, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Tym samym w ramach świadczonej pomocy doraźnej przez sześć dni w tygodniu wydawane były m.in. kanapki oraz gorące napoje, paczki żywnościowe i maseczki. Każdego dnia Dzieło Pomocy dowoziło również kilkadziesiąt litrów zupy do dwóch placówek tymczasowego schronienia: ogrzewalni i noclegowni. Przez dwa miesiące działalności Dzieła w zmienionej formie przyjęto około 900 osób szukających pomocy, wydano 11 tysięcy kanapek, 9 tysięcy porcji zupy, oraz prawie 1400 paczek żywnościowych.

Nowe zasady funkcjonowania

Od 1 czerwca odpowiadając na potrzeby osób doświadczających bezdomności organizacja wznawia funkcjonowanie niektórych stałych form wsparcia, które od 13 marca musiały zostać zawieszone. – Wszystkie działania podejmowane są z troską o dobro osób doświadczających bezdomności, dla których czas pandemii był bardzo wymagający i trudny. Nasi podopieczni musieli zmierzyć m.in. z utratą pracy, dzięki której udało im się odzyskać samodzielność, z utrudnionym dostępem do wyżywienia oraz pomocy medycznej, z brakiem możliwości zadbania o higienę, czy z jeszcze bardziej dotkliwym niż dotychczas brakiem bezpiecznego schronienia. – mówi Agnieszka Adamczyk, kierownik działu socjalnego. Tym samym zwiększono częstotliwość działania łaźni, w której podopieczni mogą zadbać o higienę oraz wznowiono możliwość korzystania z pralni i garderoby. Ponownie otwarty został również Punkt Konsultacyjny, w którym osoby bez domu mogą umówić się na indywidualne konsultacje socjalne oraz skorzystać z porad prawnych. Wznowiono również dyżury doradców zawodowych oraz działanie poradni psychologiczno-psychiatrycznej dla osób ubogich. Nieprzerwanie kontynuowane jest wsparcie doraźne w postaci wydawania kanapek oraz paczek żywnościowych. W trosce o bezpieczeństwo osób szukających pomocy oraz pracowników Dzieła zakupiono niezbędne środki ochrony: maseczki, kombinezony, gogle, środki do dezynfekcji, a pomieszczenia, w których przyjmowane są osoby potrzebujące, zostały wyposażone w osłony ochronne.

źródło: Justyna Nosek, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao