Picie kawy i herbaty może obniżać ryzyko demencji i udaru

Picie zarówno kawy i herbaty zamiennie, jak i jedynie jednego z tych napojów wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia udaru, demencji i otępienia - wynika z badań, o których donosi czasopismo PLoS Medicine.

Kawa, zawierająca kofeinę, jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i innych związków bioaktywnych. Z kolei herbata, w której znajdziemy również kofeinę, a także takie składniki jak katechiny i flawonoidy, odgrywa rolę neuroprotekcyjną - działa przeciwzapalnie, hamuje agregację beta-amyloidu, zapobiega też apoptozie komórek.

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Tianjin w Chinach i Uniwersytetu Yale’a w Stanach Zjednoczonych postanowili sprawdzić, czy picie kawy i herbaty, lub tylko jednego z tych napojów, może wiązać się z ryzykiem wystąpienia różnych chorób, w tym udaru i demencji.

W badaniu wzięło udział ponad 365 tys. uczestników w wieku między 50. a 74 r.ż. Dane użytkowników pobrano z brytyjskiego Biobanku. Uczestnicy dołączyli do badania w latach 2006 - 2010 i byli obserwowani do roku 2020. Badani na początku sami zgłaszali ile dziennie kawy i herbaty spożywają. W czasie trwania badania u nieco ponad 5 tys. uczestników rozwinęła się demencja, a u 10 tys. wystąpił co najmniej jeden udar.

Badacze zauważyli, że picie kawy i herbaty, zarówno osobno, jak i zamiennie wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu i demencji. Osoby, które wypijały 2 - 3 filiżanki kawy i tyle samo herbaty dziennie, miały o 32 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia udaru mózgu i o 28 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia demencji w porównaniu z osobami, które nie piły ani kawy, ani herbaty.

Spożywanie samej kawy lub w połączeniu z herbatą wiązało się również z niższym ryzykiem wystąpienia demencji poudarowej.

źródło: https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003830 (PAP)

Agnieszka Niewińska-Lewicka

anl/ ekr/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama