Podczas wakacji policjanci będą dbać o bezpieczeństwo

Jak co roku będziemy dbać podczas wakacji o bezpieczeństwo wyjeżdżających na wypoczynek. Będziemy obecni na drogach, ale też w miejscach wypoczynkowych, czy w rejonie kąpielisk – poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Rzecznik KGP w rozmowie z PAP podkreślił, że podczas letniego wypoczynku priorytetem polskiej policji jest zapewnienie bezpieczeństwa zwłaszcza na drogach. „Na drogach oraz w kurortach wypoczynkowych należy się spodziewać większej liczby pojazdów, dlatego zapewnienie sprawnego i bezpiecznego dotarcia do celu będzie najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym" - zaznaczył.

Podkreślił, że policjanci będą zwracać uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego, w tym przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach. „Będziemy również obecni na drogach, zwłaszcza tam, gdzie ruch jest największy. Będziemy pomagać rozładować zatory organizując objazdy, jeśli będzie taka konieczność" - powiedział.

„Policjanci będą sprawdzać również stan techniczny pojazdów realizujących przewóz osób autobusami" - zapowiedział dodając, że wykaz punktów kontroli autobusów znajduje się na stronie internetowej www.policja.pl.

Zaznaczył, że podobnie jak w latach ubiegłych na stronie www.policja.pl prezentowana będzie mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. „Na mapie będą zamieszczone informacje o zdarzeniu, takie, jak lokalizacja zdarzenia, ogólna informacja dotycząca liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia z ostatniej doby oraz od początku wakacji" - zapowiedział.

„Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności, czy zmęczenia, mogą być przyczyną tragedii na drodze" - podał.

Przypomniał, aby na wakacje wyruszać wypoczętym i trzeźwym, a przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdu. „Należy też sprawdzić prognozy pogody, aby móc przygotować się do warunków na drodze. W przypadku, gdy burza zaskoczy kierowcę już na trasie, powinno się zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się w bezpiecznym i dozwolonym miejscu – z dala od drzew i konstrukcji. Ponadto w podróż powinno się wyruszać nie +na styk+, lecz z zapasem godziny lub dwóch. Pamiętać też należy o przerwach w jeździe" - dodał.

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama