Prof. Wiliński: trzeba zadbać o prawa ofiar i chronić je przed powtórną wiktymizacją

W sprawie ochrony nieletnich wiele już zrobiono, ale wciąż jeszcze za mało zawraca się uwagę na to, że w centrum muszą się znaleźć pokrzywdzeni – wskazuje na to prof. Paweł Wiliński, sędzia polskiej Izby Karnej Sądu Najwyższego

Jest on jednym z uczestników międzynarodowej konferencji o ochronie nieletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim, prof. Wiliński przypomina, że ofiary nadużyć to często dzieci, osoby nieporadne, a przy tym wierzące, które potrzebują naszej pomocy.

„Wydaje się, że w tym zakresie pozostaje bardzo wiele do zrobienia, zapewnienia im tych podstawowych praw, by jako ofiary czuły się nadal częścią Kościoła, naszej wspólnoty, nie czuły się wyrzucone. Musi powstać jednolity system ochrony tych osób, rozpoznania ich prawa do uznania tego pokrzywdzenia, aby mogli powiedzieć o tym, co się zdarzyło, ale też żeby mogli wiedzieć, co dalej się dzieje w postępowaniu kościelnym z ich sprawą, żeby wiedzieli, jaki wyrok zapadł i dlaczego – powiedział prof. Paweł Wiliński. – Powinni mieć prawo do reprezentacji i do ochrony przed podwójną wiktymizacją, do ochrony ich danych, do ochrony przed niegodnym postępowaniem ze strony innych osób. Prawo do tego, żeby ktoś dbał o ich interesy, żeby czuli się upodmiotowieni w tym postępowaniu. Wreszcie prawo do tego, żeby całe to postępowanie prowadziło do naprawienia tej sytuacji i żeby mogli pozostać członkami Kościoła. I niezależnie od postępowania toczącego się przed sądem cywilnym, żeby to postępowanie kościelne dawało im nadzieję na to, że te wartości, w które wierzą, są naprawdę realizowane, a Kościół stoi po ich stronie.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama