Święci Pankracy, Serwacy i Bonifacy... Skąd wzięli się w ogródku?

Od 12 do 14 maja wspominamy tzw. „zimnych ogrodników”, czyli św. Pankracego, św. Serwacego i św. Bonifacego. Tuż za nimi kroczy „zimna Zośka”. Wszyscy, poza swoją świętością, nie mają ze sobą nic wspólnego. Także w „zimnym ogródku” znaleźli się przypadkiem.

Zazwyczaj po 12 maja przychodzi ochłodzenie. Stąd te majowe dni zaczęto nazywać dniami „zimnych ogrodników”. Św. Pankracy, św. Serwacy i św. Bonifacy znaleźli się w tym „zimnym ogródku” całkiem przypadkiem. Po prostu zaobserwowano, że najzimniejsze dni maja przychodzą właśnie w tym czasie, kiedy kalendarz liturgiczny wspomina tych świętych i tak zaczęto kojarzyć te dni ze św. Pankracym, św. Serwacym i św. Bonifacym. Dla ułatwienia sprawy zaczęto mówić: „nadeszli zimny ogrodnicy”, a tuż za nimi „kroczy zimna Zośka”. Zaczęło powstawać wiele przysłów związanych z imionami tych świętych np. „Pankracy, Serwacy i Bonifacy dla drzew wielcy niedobracy”, „Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz ulata”, czy też „Jak się rozsierdzi Serwacy, to wszystko zmrozi i  przeinaczy”.

Kim byli święci, którzy goszczą w majowym ogrodzie? Św. Pankracy, wspominany 12 maja, pochodził z Azji Mniejszej. W wierze chrześcijańskiej wychował go wujek, który zajął się Pankracym po śmierci jego rodziców. Kiedy był nastolatkiem, wujek zabrał go do Rzymu. Pankracy odziedziczył spory majątek po swoim ojcu. Niech chciał jednak zostawiać wszystkiego dla siebie, ale postanowił ulżył prześladowanym chrześcijanom za czasów Dioklecjana. Cesarz chciał, aby Pankracy zrzekł się swojej wiary i uwięził go. Kiedy nie udało mu się złamać dzielnego Pankracego, skazał go na męczeńską śmierć. Św. Pankracy został stracony 12 maja 304 roku. Patronuje osobom przystępującym do I Komunii Świętej. A co robi w ogródku? Został opiekunem młodych roślin.

Kolejny święty, czyli Serwacy, wspominany jest 13 maja. Źródła podają, że pochodzi on z Armenii. Po 345 roku został biskupem w Tongres w Belgii. Św. Serwacy był wielkim czcicielem Maryi. Ta zbieżność dat, 13 maja, jest więc dość ciekawa, bo obecnie 13 maja to także wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Biskup Serwacy ufundował i poświęcił kościoły ku czci Maryi: najsłynniejsze to te w Tongres i w Maastricht. Patronuje osobom, które cierpią na reumatyzm i gorączkują. Co robi w ogrodzie? Jest patronem od urodzaju, a także uczyniono z niego orędownika w czasie przymrozków.

Bonifacy natomiast pochodzi z Rzymu (III wiek). Pewnego dnia udał się do Tarsu, by odnaleźć relikwie męczenników na polecenie zamożnej Rzymianki. Św. Bonifacy długo był poganinem. Jednak, kiedy zobaczył jak bardzo cierpieli chrześcijanie, w jego sercu obudziła się prawdziwa wiara w Chrystusa. Nie bał się tego głosić publicznie, dlatego dołączył do grona męczenników. Do ogródka go nie przypisano... Jest patronem klasztoru św. Bonifacego i Aleksego na Awentynie w Rzymie, patronem kawalerów, a także ludzi nawróconych na chrześcijaństwo.

źródła za: modr.pl; kath.net

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama