Trybunał w Strasburgu ponownie odrzucił skargę rodziny Polaka, któremu grozi eutanazja

Jak informuje siostra mężczyzny, został on ponownie odłączony od aparatury, podającej wodę i pożywienie. „Błagamy rząd i prezydenta o wniosek Polski do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka lub jakąkolwiek interwencję dyplomatyczną” - apeluje rodzina Polaka.

Chodzi o mężczyznę, który przebywa w szpitalu w Plymouth. W grudniu brytyjski sąd orzekł, że ze względu na jego stan lekarze mogą przestać podawać mu wodę i pożywienie. Część rodziny pacjenta – matka, dwie siostry i siostrzenica – rozpoczęła sądową batalię o zmianę tej decyzji. W tym czasie mężczyzna był kilkukrotnie odłączany od aparatury. Pod koniec roku przez kilka dni był pozbawiony wody i odżywiania.

Sprawa już raz trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, została jednak odrzucona ze względów proceduralnych. Ponownie ETPC zajął się nią w środę 13 stycznia. Tym razem skarga została odrzucona, ponieważ trybunał nie dopatrzył się naruszenia praw człowieka. Rodzina mężczyzny w śpiączce apeluje teraz do rządu i prezydenta „o wniosek Polski do ETPC lub jakąkolwiek interwencję dyplomatyczną”.

Do prezydenta, premiera, ministra spraw zagranicznych oraz do ministra zdrowia zwróciło się w tej sprawie także Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.

„Leczenie i opieka paliatywna polegają na utrzymywaniu życia aż do naturalnej śmierci, oczywiście bez stosowania środków nadzwyczajnych (nieproporcjonalnych). Zapewnienie płynów i pokarmów, gdy chory jest w stanie je przyjąć i przyswoić, samodzielnie oddycha, nie jest żadnym środkiem nadzwyczajnym, terapią daremną, ale podstawową czynnością pielęgnacyjną wobec chorego, nawet jeśli płyny i pokarmy podawane są za pomocą różnych urządzeń medycznych” – podkreślili w swoim liście lekarze.

Wcześniej, na etapie postępowania przed sądami w Anglii, Rodzinę wsparły Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości, które zaoferowały transport do Polski i leczenie. Na to nie zgodził się jednak brytyjski sąd.

Czytaj także:

Szpital w Anglii odłączył będącego w śpiączce Polaka od wody i pożywienia

Ordo Iuris interweniuje w ONZ ws. Polaka zagrożonego eutanazją

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy apeluje o pomoc Polakowi zagrożonemu eutanazją

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao