W których świątyniach w Polsce można znaleźć relikwie Krzyża Świętego?

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego związane jest z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Tradycja przypisuje odnalezienie Krzyża św. Helenie w 326 roku. Obecnie relikwie Chrystusowego krzyża posiada wiele świątyń. Gdzie są w naszym kraju?

Tradycja przypisuje odnalezienie Krzyża Świętego matce cesarza Konstantyna I Wielkiego, św. Helenie, w 326 roku. Relikwie zostały złożone w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie, czczone od tamtej pory przez wiernych z całego świata. Zdobycie Jerozolimy 20 maja 614 roku przez Persów zakończyło jednak okres kultu. Persowie zburzyli bazylikę a relikwie Krzyża zabrali z Jerozolimy.

W 628 roku cesarz bizantyjski Herakliusz pokonał Persów i odzyskał relikwie Krzyża Świętego. Herakliusz sam wniósł je uroczyście do Jerozolimy wchodząc do miasta przez Złotą Bramę. Legenda głosi, że cesarz niosąc Krzyż ubrany był w drogocenne szaty i nie mógł udźwignąć Krzyża, aby wejść do miasta. Musiał za radą zdjąć bogaty strój. Idąc boso wniósł Krzyż aż do odbudowywanej po zniszczeniu Bazyliki. Jest to jednak tylko legenda, gdyż ze świadectwa św. Cyryla Jerozolimskiego (+ 387) wiemy, że już za jego czasów czcigodną relikwię podzielono na drobne części i rozesłano je niemal po wszystkich okolicznych kościołach.

Obecnie relikwie Chrystusowego krzyża posiada wiele świątyń, także w Polsce. Można je czcić w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu w województwie świętokrzyskim, Sanktuarium Krzyża Świętego w Elblągu, Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu, czy w wielkopolskiej kalwarii w Pakości, która jest nazywana „Kujawską Jerozolimą”. Cząstki relikwii posiadają też m.in.: bazylika oo. Dominikanów św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie, bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego na warszawskich Jelonkach, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, parafia Świętej Trójcy w Lubaniu, bazylika Wniebowzięcia NMP oraz bazylika św. Mikołaja w Bolesławcu, bazylika Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu, parafia Wniebowzięcia NMP w Wojcieszowie.

źródło za: brewiarz.pl, wp

« 1 »

reklama

reklama

reklama