W niedzielę 22. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

W niedzielę 5 grudnia obchodzony jest 22. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Potrzeby są wielkie - nie zamykajmy naszych serc przed tymi, którzy są w znacznie trudniejszej sytuacji od nas samych

5 grudnia, w II niedzielę adwentu, obchodzony jest 22. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Tradycyjnie, w całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone m.in. na świąteczne upominki dla dzieci i seniorów, pomoc w zakupie opału dla domów opieki oraz letni wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin – powiedział KAI ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Celem tego Dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej: na Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie, Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

- Spływa do nas coraz więcej próśb, i to właściwie ze wszystkich krajów byłego Związku Radzieckiego – powiedział KAI ks. Leszek Kryża. Najpilniejsze prośby dotyczą pomocy w organizacji choćby skromnych prezentów, paczek dla dzieci, ale także dla dorosłych, w wśród nich zwłaszcza najstarszych.

Druga pula najbardziej palących próśb związana jest z alarmistycznymi doniesieniami o drastycznie rosnących cenach produktów i kosztów utrzymania. Dlatego, jak zaznacza ks. Kryża, zebrane w tym roku pieniądze zostaną przeznaczone min. na zakup opału i opłacenie rachunków za prąd w różnych domach opieki prowadzonych przez Kościół.

Zespół będzie też kontynuował organizowanie wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin oraz wspieranie różnego rodzaju domów opieki, schronisk i domów dziecka prowadzonych przez siostry zakonne w różnych krajach na Wschodzie.

Pomimo, iż ubiegłoroczna zbiórka została przeprowadzona w warunkach pandemii, a więc mniejszej frekwencji w kościołach, udało się zgromadzić około 2 mln 200 tys. zł., co umożliwiło Zespołowi realizację około 300 projektów pomocy.

Fundusze przeznaczono m.in. na renowację kościołów i sal katechetycznych, wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży, wsparcie domów seniora i domów samotnej matki, na stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych dla dzieci, starszych i ubogich.

Aktualnie Kościołowi za wschodnią granicą służy 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy.

***

W odpowiedzi na ogrom potrzeb odradzającego się Kościoła za wschodnią granicą, w 1989 roku Prymas Polski kard. Józef Glemp, powołał Zespół Pomocy Kościelnej dla katolików w ZSRR. Gdy we wrześniu 1991 ZSRR przestał istnieć, 5 marca 1992 zmieniła się też nazwa Zespołu na obecną.

Pomoc Kościoła katolickiego z Polski świadczona Kościołowi katolickiemu na Wschodzie posiada przede wszystkim charakter personalny, poprzez wysyłanie duszpasterzy, zarówno z poszczególnych diecezji, ze zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, a także świeckich katechetów.

Ponadto, corocznie w II niedzielę Adwentu obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Przeprowadzana jest wówczas ogólnopolska zbiórka przy kościołach. Zgromadzone ofiary służą pomocą katolikom we wszystkich diecezjach w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao