W okresie Wszystkich Świętych wzmożone kontrole policji i inspekcji transportu drogowego

W okresie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych oraz inspektorów z Inspekcji Transportu Drogowego. Funkcjonariusze będą prowadzić wzmożone kontrole oraz będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym i w rejonach nekropolii.

Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z PAP podkreślił, że w piątek rozpoczęła się akcja „Znicz”, w ramach której policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. „W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach” – powiedział policjant.

Wskazał, że w szczególności policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. „Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów” – tłumaczył komisarz.

Zaznaczył, że funkcjonariusze będą pilnować także porządku oraz płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju oraz w okolicach cmentarzy. „Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy, wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę” – przekazał.

Poinformował również, że zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, w tym widoczność. „Przypominamy kierującym, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, również osób starszych, których będzie można spotkać także po zmroku” – podkreślił.

Dodał, że także piesi powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo, między innymi zakładając elementy odblaskowe. „Nie tylko obowiązek ich używania poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu, ale i zdrowy rozsądek jest tutaj kluczem do naszego wspólnego bezpieczeństwa” – podał.

„Dlatego zachęcam do stosowania elementów odblaskowych wszędzie tam, gdzie ta widoczność jest ograniczona. Z nimi pieszy w światłach mijania pojazdu widoczny jest z kilkudziesięciu metrów, bez nich - z kilkunastu. To ma wielkie znaczenie dla możliwości uniknięcia potrącenia. Działania policjantów będą również skierowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego” – tłumaczył.

O wzmożonych kontrolach w świąteczny weekend poinformował w piątek Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. „W poprawie bezpieczeństwa będzie pomagała Inspekcja Transportu Drogowego. Na najbardziej niebezpiecznych miejscach, na drogach działa system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, tzw. system fotoradarowy” – powiedział szef GITD.

Gajadhur przekazał, że w tym roku fotoradary zarejestrowały ponad 1 milion 308 tys. naruszeń, w tym ponad 1 milion 278 tys. przypadków niestosowania się przez kierujących do obowiązujących ograniczeń prędkości. „4,7 tys. kierowców przekroczyło prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h i będą mieli najprawdopodobniej zatrzymane prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Niechlubny rekordzista został zarejestrowany w sierpniu. Jechał w miejscowości Banaty z prędkością 190 km/h przy ograniczeniu 70 km/h” – podkreślił.

Podał także, że oprócz systemu fotoradarowego nad bezpieczeństwem będą czuwać nieoznakowane pojazdy ITD wyposażone w fotorejestratory oraz na najbardziej niebezpiecznych odcinkach dróg będą prowadzone kontrole prędkości z wykorzystaniem mobilnych oraz stacjonarnych urządzeń rejestrujących.

Szef GITD powiedział również, że w okresie Wszystkich Świętych będą obowiązywały zakazy ruchu dla określonych pojazdów o masie powyżej 12 ton – w niedzielę w godzinach od 18 do 22, a w poniedziałek od godz. 8 do 22. „Zakazy nie będą obowiązywały m.in. pojazdów przewożących leki i środki medyczne, żywe zwierzęta, artykuły szybko psujące się i środki spożywcze” – tłumaczył.

Pełen katalog pojazdów, które nie muszą stosować się od ograniczeń, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Transportu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach. Za naruszenie przepisów dotyczących ograniczeń ruchu pojazdów powyżej 12 ton, kierowcy grozi mandat w wysokości do 500 zł, a przedsiębiorcy kara administracyjna 2000 zł. Również zarządzający transportem w firmie może otrzymać decyzję o nałożeniu kary pieniężnej 1000 zł.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama