Część pielgrzymów wróciła do kraju po wypadku w Chorwacji. W Polsce trwają modlitwy w intencji ofiar i poszkodowanych

Cztery osoby lżej ranne spośród przyjętych do chorwackich szpitali polskich pielgrzymów po wczorajszym wypadku autokaru zmierzającego do Medjugorie wróciły już do Polski. Z siedmiu pozostałych rannych czterech przebywa na oddziale intensywnej terapii, stan dwóch jest krytyczny – poinformowało kierownictwo szpitala w Varażdinie. Rodziny i wierni pielgrzymów z kilku diecezji modlą się w niedzielę w ich intencji.

Cytowany przez chorwacką agencję prasową HINA dyrektor varażdińskiego szpitala Damir Poljak poinformował, że czterech pacjentów jest na oddziale intensywnej terapii, dwóch w stanie krytycznym. Jeden z pacjentów został przeniesiony z oddziału intensywnej terapii na oddział urazowy.

Cztery pacjentki w „zadowalającym stanie zdrowia” zostały wypisane ze szpitala i wróciły do Polski w nocy z soboty na niedzielę samolotem do Warszawy wraz z kierowaną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego delegacją polskich służb. Ranni zostali przetransportowani do polskich szpitali.

W wypadku autokaru, do którego doszło w sobotę rano na autostradzie A4 na północ od Zagrzebia, zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Z tej ostatniej liczby 19 osób jest w stanie ciężkim.

W archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji włocławskiej i diecezji płockiej wierni modlą się dziś w intencji śmiertelnych ofiar wypadku oraz poszkodowanych i rodzin wszystkich pielgrzymów, którzy zmierzali do Medjugorie. Poprosili o to Prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski oraz biskup pomocniczy płocki Mirosław Milewski.

W autokarze podróżowały osoby z metropolii gnieźnieńskiej: z diecezji włocławskiej 12 osób z Konina, w tym ksiądz wikariusz z parafii św. Wojciecha, a także siostra zakonna z Sieradza, natomiast pobliskiej Goliny należącej do archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymowały 2 osoby. W wypadku zginął kierowca z firmy przewozowej w Płońsku w diecezji płockiej.

Msza św. odprawiona została rano przede wszystkim w kościele św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu o zbawienie dla zmarłych i o powrót do zdrowia dla żyjących.

lk / Warszawa 
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama