Konferencja prasowa prezentująca raport nt. „Ograniczenia polskiej przedsiębiorczości w Unii Europejskiej na tle wybranej problematyki”

10 października w Polskiej Agencji Prasowej (PAP) odbyła się konferencja prasowa, której organizatorem była Fundacja Opoka. Podczas spotkania zaprezentowano raport, dotyczący „Ograniczenia polskiej przedsiębiorczości w Unii Europejskiej na tle wybranej problematyki”. Głos zabrali: Paweł Cybulski, Wiesława Dróżdż Sebastian Klaczyński oraz członek zarządu Fundacji Opoka – dr Marek Sobisz.

Raport powstał pod kierunkiem Pawła Cybulskiego, byłego wiceministra finansów i zastępcy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, doradcy podatkowego i gospodarczego, eksperta Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej oraz Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, skarbowca z wieloletnim doświadczeniem pracy od najniższych struktur, poprzez kierowanie urzędami skarbowymi, Izbą Skarbową w Warszawie w latach 2006-2007 oraz 2016-2017 aż do nadzoru i kierowania pracą całego aparatu skarbowego w latach 2017-2019 w ramach sprawowanej funkcji podsekretarza stanu.

Podczas konferencji omówiono zagadnienia związane z Europejskim Zielonym Ładem, uprawnieniami Unii Europejskiej w obszarach, które wpływają na przedsiębiorstwa; bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Unii Europejskiej, polityka energetyczna Unii Europejskiej i jej wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.

Spośród wielu pozytywnych aspektów działania Unii Europejskiej, raport wskazuje na poważne bariery, które stoją przed polskimi przedsiębiorcami a najogólniej rzecz ujmując przeszkody w sferze konkurencyjności, zwłaszcza w zakładaniu firm i zatrudnianiu pracowników, rozwoju biznesu, handlu transgranicznego oraz innowacji. 

„Raport jest obszerny, jest to gigantyczna praca, tysiące źródeł, jest tu trochę naszej myśli, ale bazujemy również na źródłach, konkretnych wypowiedziach” – podkreślił Paweł Cybulski. 

Dodał, że Unia musi się przedefiniować, jeśli chodzi o słuszne idee, które są źle wykorzystywane i wprowadzane w życie gospodarcze czy społeczne. UE musi wyciągnąć pewne wnioski, ponieważ „świat nie dostrzega wartości europejskich, na które liczy, patrzy się na mocarstwa, które mają coś więcej do powiedzenia". 

Raport artykułuje szereg istotnych postulatów, które mogłyby być w pewnym stopniu lekarstwem na bolączki funkcjonowania tak wielkiego organizmu jakim jest polityczna Wspólnota Europejska. 

Autorzy: Paweł Cybulski, Wiesława Dróżdż, Dorota Openchowska, Hubert Staszewski oraz Sebastian Klaczyński, podkreślają, że raport należy postrzegać jako przyczynek do dalszej poszerzonej dyskusji nad oceną i przyszłą rolą Unii Europejskiej w budowie znaczącej i silnej gospodarczo Wspólnoty, uwzględniającej interesy wszystkich Państw w tym Polski w oparciu o podstawowe idee solidarności i pomocniczości.

Partnerem powstania raportu jest fundacja New Direction

Pełny tekst raportu można znaleźć tutaj: Raport „Ograniczenia polskiej przedsiębiorczości w Unii Europejskiej na tle wybranej problematyki”

Źródło: opoka

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama