Wojewoda zachodniopomorski: wyławianych jest coraz mniej śniętych ryb

Wyławianych jest coraz mniej śniętych ryb. Są w coraz gorszym stanie, w coraz większym stanie rozkładu. Co z jednej strony powoduje trudności w wydobyciu, ale z drugiej strony świadczy o coraz mniejszym śnięciu nowych ryb – powiedział w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

„Rybacy od trzech dni wybierają śnięte ryby z kanałów szczecińskich" – powiedział wojewoda. Podał też informację o ilości wyławianych ryb. Pierwszego dnia było to około 2,5 tony, drugiego dnia podobnie, natomiast w czwartek 1,6 tony. „To pokazuje na ewidentnie zmniejszenie ilości śniętych ryby. One są w coraz gorszym stanie, w coraz większym stanie rozkładu. Co z jednej strony powoduje trudności w wydobyciu, ale z drugiej strony świadczy o coraz mniejszym śnięciu nowych ryb" – podkreślił Bogucki.

Zaznaczył, że jeżeli zaobserwowano „świeże" śnięte ryby to zwykle są to ryby, które ucierpiały w wyniku przyduchy. „Ale też ten proces nie jest na wielką skalę" – dodał

„Miejmy nadzieję, że jak najszybciej dojdzie do natlenienia się wody poprzez wymieszanie z wodami Dąbia i Zalewu Szczecińskiego. Być może pomogą także deszcze, chociaż burze nie są korzystne. Oby ten trend wyhamowania śnięcia ryb się utrzymał" – zaznaczył.

Podał też powód przedłużenia zakazu korzystania z Odry, który najpierw miał obowiązywać do poniedziałku 22 sierpnia, a potem został zmieniony decyzją wojewody do czwartku, 25 sierpnia.

„Zarówno strona samorządowa, ale także rybacy wskazali, że wolą żeby ten zakaz był dłuższy, żeby nie był przedłużany z dnia na dzień. Wtedy będą mogli lepiej zorganizować sobie pracę" – powiedział wojewoda. „Ten zakaz może być w każdym momencie cofnięty, wtedy, kiedy sytuacja w wodzie będzie dobra" – dodał. Jak zaznaczył zadecydują o tym dwie kwestie: kwestie składu chemicznego wody i kwestia związana z tym czy w rzece są śnięte ryby, czy ich nie będzie.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao