Wzrasta liczba Polaków nieidentyfikujących się z żadną ze stron politycznego frontu

Znacząco wzrosła liczba Polaków nieidentyfikujących się ani z rządzącymi, ani z opozycją – wynika z nowego raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Obecnie odsetek ten wynosi 53 proc., co oznacza wzrost o 9 pkt. procentowych w porównaniu ze stanem z roku 2017.

Poparcie dla obecnie rządzących jest silnie związane z częstością praktyk religijnych. Im częstszy w nich udział, tym większe poparcie dla rządów PiS, a tym mniejsze – dla opozycji.

W porównaniu z pomiarem sprzed ponad 4 lat, deklaracje sympatii dla obozu władzy zmniejszyły się o 6 punktów procentowych (do 26 proc.), zaś poparcie dla opozycji utrzymało się na tym samym poziomie (20 proc.).

Obecnie grupa Polaków nieutożsamiających się z żadną ze stron politycznego frontu stała się zdecydowanie najliczniejsza: poza linią politycznego podziału przeciwstawiającego sobie rządzących i opozycję sytuuje się 53 proc. badanych.

Sympatie do szeroko rozumianej opozycji deklaruje co piąty ankietowany (20%). Tylko trochę więcej sympatyków ma obóz rządzący – poparcie dla koalicji Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, Republikanów i wspierających ją posłów deklaruje ponad jedna czwarta dorosłych Polaków (26%).

Poparcie dla rządzących w większym lub mniejszym stopniu przeważa wśród respondentów liczących 45 lat lub więcej, natomiast opozycja ma więcej głosów sympatii wśród młodszych – od 18. do 34. roku życia.

Wiek niemal liniowo wpływa na poparcie dla obozu rządowego – im starsze osoby pytano, tym częstsze były deklaracje poparcia dla rządzących.

Wśród najstarszych respondentów połowa (50%) popiera rządzących, podczas gdy z opozycją sympatyzuje tylko niespełna jedna czwarta (24%).

Trzeba dodać, że w obu przypadkach są to najwyższe wartości wskazań spośród wszystkich grup wiekowych. „Wydaje się zatem, że właśnie ta grupa wiekowa jest obecnie najbardziej zaangażowana w spory polityczne, co potwierdza fakt, że właśnie w grupie 65+ najmniejszy jest odsetek lokujących się poza tym dwubiegunowym układem” – zaznacza CBOS.

Tak jednoznacznej zależności nie stwierdzono natomiast w przypadku zwolenników opozycji. Poza ankietowanymi powyżej 65. roku życia (24% głosów poparcia), najwięcej deklaracji sympatii opozycja zebrała wśród najmłodszych (18–24 lata), a także osób w wieku 45–54 lata (po 22%) i 55–64 lata (21%). Na tym tle krytycyzmem wyróżniają się respondenci od 25 do 34 roku życia – z opozycją sympatyzuje tylko 14% spośród nich, zaś zdecydowana większość (74%) lokuje się poza tą osią podziału i jest to najwyższy odsetek spośród wszystkich grup wiekowych.

Relatywnie mało podatni na istniejące podziały polityczne wydają się również badani młodsi i starsi o dekadę od tej grupy – w gronie osób w wieku 18–24 i 35–44 lat po 68% nie wyraża sympatii ani do rządzących, ani do opozycji.

Można powiedzieć, że poza najstarszymi respondentami, których sympatie w stosunku do stanu z maja 2017 roku zmieniły się nieznacznie, wśród starszych wiekiem (45–64 lata) więcej straciła opozycja niż rządzący – ocenia CBOS. Wśród młodszych sympatie dla obu stron zmniejszyły się mniej więcej podobnie, jedynie wśród najmłodszych (18–24 lata) rządzący wyraźnie stracili, podczas gdy opozycja praktycznie zachowała swój stan posiadania.

Poparcie dla obecnie rządzących jest silnie związane z częstością praktyk religijnych. Im częstszy w nich udział, tym większe poparcie dla rządów PiS, a mniejsze – dla opozycji. Wśród respondentów uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu prawie dwie trzecie (65%) sympatyzuje z rządzącymi, a ponad pięciokrotnie mniej (12%) z opozycją.

Wśród osób biorących udział w praktykach religijnych raz w tygodniu niespełna dwie piąte popiera obóz rządzący (39%), a opozycję – tylko 15%. Sympatie dla rządzących częstsze niż dla opozycji są także wśród praktykujących 1–2 razy w miesiącu (odpowiednio 29% i 15%). Osoby sporadycznie biorące udział w praktykach religijnych – kilka razy w roku – niemal równie często popierają rządzących (17%) co opozycję (18%), jednocześnie w tej grupie największy odsetek lokuje się poza tą osią podziału (63%). Jedynie wśród niepraktykujących poparcie dla opozycji jest ponad czterokrotnie wyższe niż dla obecnej władzy (36% wobec 8%).

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

CBOS, tk / Warszawa
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama