W Niedzielę Palmową, czyli Niedzielę Męki Pańskiej, upamiętniając wjazd Jezusa do Jerozolimy, przynosimy do kościoła palmy, aby zostały poświęcone. Z czego wykonać w miarę trwałą, ale naturalną palmę?
Niedziela Palmowa rozpoczyna szczególny czas duchowego przygotowania się do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielki Tydzień. Niedziela Palmowa, inaczej nazywana Niedzielą Męki Pańskiej, upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu przynosimy do kościoła palmy, aby zostały poświęcone. W Ewangelii św. Mateusza czytamy: „Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. A ogromny tłum słał swe płaszcze na drodze, inni obcinali gałązki z drzew i ścielili na drodze. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno: Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach!” (Mt 21, 7-9).
Dziś wiele osób kupuje sztuczne, kolorowe palemki. Jednak na pewno warto zrobić taką „eko” palmę samemu w domu, wykorzystując kwiaty i gałązki.
Trzpień palmy musi być mocny, aby utrzymać resztę, dlatego bardzo ciasno należy związać gałązki ze sobą. Najczęściej wykorzystuje się gałązki wierzbowe, które według polskiej tradycji mają symbolizować nieśmiertelność.
Pomysłów na dodatkowe elementy jest wiele. Najczęściej wykorzystuje się bukszpan i żonkile. Jednak wraz z baziami pięknie będą prezentować się gałązki forsycji. Pamiętajmy o tym, że zdobienie palmy najlepiej zacząć od dołu. Kilka centymetrów na dole zostawiamy bez żadnych ozdób. Następnie coraz wyżej wplatamy bukszpan naprzemiennie z kwiatami. Całość pięknie będzie się prezentowała z delikatną błękitną, zieloną lub czerwoną wstążką.
Coraz częściej do robienia palm używa się też liści sagowca. Przypominają one roślinę, którą witano Jezusa w Jerozolimie. Pięknie będą się prezentować owinięte mocno na dole naturalną rafią wraz z gałązkami pokrytymi baziami. Z naturalnej rafii można zrobić także delikatne kokardki, które można doczepić do gałązek.
Tak naprawdę liczy się jednak rodzinna kreatywność i wspólnie spędzony czas. Dzieci bardzo docenią ręczne wykonanie palmy wraz z rodzicami. Z dumą pójdą z taką palmą do kościoła. A właśnie o tą radość serca tutaj chodzi.