Abp Gądecki: Każdy poseł, który głosuje przeciwko życiu, popełnia grzech ciężki. Tym samym nie może przystępować do Komunii św.

18 czerwca odbył się w Poznaniu Marsz dla Życia i Rodziny. Do zgromadzonych przemówił abp Stanisław Gądecki. „Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdym swoim wymiarze i kondycji” – mówił przewodniczący KEP.

Około dwóch tysięcy osób, w tym rodziny z dziećmi, uczestniczyło w poznańskim Marszu dla Życia pod hasłem „Razem dla życia”, który 18 czerwca Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczął się przed kościołem oo. dominikanów i przeszedł ulicami stolicy Wielkopolski na plac przed katedrą. W wydarzeniu uczestniczył bp senior Zdzisław Fortuniak, a słowo do przybyłych na plac katedralny wygłosił abp Stanisław Gądecki.

Podczas marszu świadectwo o letalnie chorej córce Emilce na zespół Edwardsa, która żyła pół roku, złożyła Dorota.

„Prawo do życia jest dziś zagrożone najczęściej przez interes finansowy. Odpowiedzialnością każdego szlachetnego człowieka jest przygotowanie do posługi miłości. Posługa wobec życia powinna obejmować wszystko i wszystkich. Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdym swoim wymiarze i kondycji” – mówił do zgromadzonych przed katedrą abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że odpowiedzialność za życie ludzkie spoczywa przede wszystkim na pracownikach służby zdrowia.

„Lekarze, farmaceuci, pielęgniarki i pielęgniarze, kapelani – ich zawód każe strzec ludzkiego życia i służyć mu. Mogą doznawać oni silnej pokusy manipulowania ludzkim życiem. Wobec tej pokusy wzrasta ich odpowiedzialność, która znajduje najgłębszą inspirację we wrodzonym i niezbywalnym wymiarze etycznym zawodu lekarskiego, o czym świadczy zawsze aktualna przysięga Hipokratesa, według której lekarz jest zobowiązany okazywać najwyższy szacunek życiu ludzkiemu i jego świętości” – podkreślił metropolita poznański.

Abp Gądecki zaznaczył, że „poszanowanie każdego i niewinnego życia ludzkiego nakazuje rozeznanie prawa do sprzeciwu sumienia wobec aborcji i eutanazji”.

„Uśmiercanie nigdy nie może zostać uznane za działanie lecznicze, nawet wtedy, gdy jedyną intencją jest spełnienie żądania pacjenta. Jest to raczej sprzeniewierzenie się zawodowi lekarskiemu” – stwierdził przewodniczący KEP.

Metropolita poznański zauważył, że poszanowanie życia ludzkiego spoczywa także na wszystkich odpowiedzialnych za sprawy publiczne, zwłaszcza w sferze rozporządzeń prawnych. Podkreślił, że jest to zadanie posłów i senatorów, którzy winni opowiadać się za sprawami życia.

„Ustawa łamiąca naturalne prawo dziecka do życia jest niesprawiedliwa. Każdy poseł, który głosuje przeciwko życiu, popełnia grzech ciężki, a tym samym nie może przystępować do Komunii św.” – powiedział abp Gądecki.

Marsz dla Życia i Rodziny Poznań 2023 - Słowo Abp.Stanisława Gądeckiego o PRAWIE DO ŻYCIA
PielgrzymPawel14

Na placu katedralnym odbył się piknik „W rodzinie siła”, któremu towarzyszył koncert kapeli Jacka Hałasa oraz przedstawienie w wykonaniu Teatru Piotra Rogalskiego.

Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych: dmuchanych zamków, malowania twarzy czy wyplatania warkoczyków.

W Namiocie życia Fundacja Głos dla Życia udostępniała materiały pro-life.

Dorośli mogli też skorzystać ze strefy gastronomicznej.

„Ochrona życia ludzkiego jest w dzisiejszych czasach szczególnie ważna, dlatego chętnie uczestniczymy w tego typu inicjatywach” – powiedzieli KAI Marta i Grzegorz, małżeństwo z dwójką dzieci.

„Chciałam zamanifestować swoje poprawcie dla życia i rodziny, zwłaszcza że w ostatnim czasie w Poznaniu odbywały się akcje mające negatywne przesłanie. Wraz z mężem tworzymy dużą i szczęśliwą rodzinę” – dodała Justyna.

Podczas wydarzenia odbył się też finał akcji „Pieluszka dla Maluszka”, koordynowanej przez KSM. Zebrano ok. 8000 pieluch i pieluchomajtek, które zostaną przekazane do domu samotnej matki w Kiekrzu oraz do domu pomocy społecznej prowadzonego przez siostry serafitki w Poznaniu.

Dotychczas organizatorem „Marszu dla Życia” było archidiecezjalne KSM. Tegoroczne wydarzenie zorganizowała Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej, w tym Akcja Katolicka, Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin, Ekipy Notre-Dame, Fundacja Głos dla Życia, Kościół Domowy Ruchu Światło-Życie, Neokatechumenat, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Wspólnota Młodych Małżeństw Winiary.
Organizatorem pikniku była Fundacja św. Benedykta.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli abp Stanisław Gądecki oraz wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

msz / Poznań
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama