Abp Szewczuk na konferencji w Warszawie: solidarność ujawnia się w największym bólu

W Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się konferencja z udziałem abp Światosława Szewczuka, głowy Kościoła greckokatolickiego. „Papież Franciszek nie tylko mówi, ale wiele robi dla Ukrainy, zwłaszcza jeśli chodzi o pomoc humanitarną” – przyznał hierarcha.

„Chcę zaapelować i zwrócić się do Polaków jeszcze raz, by nie zapominali o Ukrainie” – mówił abp Szewczuk. Zwracając się do kard. Kazimierza Nycza poprosił go, by najbliższe plenarne zebranie KEP zaowocowało również szczególnym apelem na rzecz solidarności z Ukrainą.

Kard. Nycz na wstępie przypomniał słowa, które niejednokrotnie wypowiadał:

„Nie możemy i nie chcemy zapomnieć o Ukrainie. Nie możemy, bo o tym mówi nam nasze sumienie chrześcijańskie, Ewangelia, ale także dlatego, że zdajemy sobie sprawę, w jakim celu Ukraina walczy i z kim walczy, i od tej walki zależy nasze bezpieczeństwo”.


Nie oswoić tej rany...
 

Metropolita warszawski zauważył, że życie ma to do siebie, że oswaja nas z każdą tragedią, także media oswajają, dlatego zaapelował:

„Nie wolno nam się przyzwyczaić, trzeba obudzić w sobie wrażliwość, że za tym wszystkim stoi konkretny drugi człowiek. Nawet gdyby opadły nam ręce, trzeba je podtrzymywać, tak jak Mojżeszowi, byśmy o Ukrainie nie zapomnieli” – podkreślił.

Abp Szewczuk mówiąc o aktualnej sytuacji humanitarnej i zbliżającej się zimie podkreślił, że będzie ona o wiele trudniejsza niż zeszłoroczna. Aż 7 mln mieszkańców Ukrainy nie będzie w stanie samodzielnie zagwarantować sobie pożywienia, będzie to ważne zadanie dla Kościołów, państwa i organizacji humanitarnych. Wyzwanie stanowić będzie również kryzys energetyczny. Rosja podczas zeszłorocznej zimy zniszczyła 60 proc. ukraińskiej infrastruktury, a teraz chcą zniszczyć pozostałą.

Przytaczając dane statystyczne przypomniał, że od początku wojny 14 mln Ukraińców musiało opuścić swoje domy, a 6 mln z nich przekroczyło granice swojego kraju z państwami Unii Europejskiej, z czego najwięcej - 2 mln, zamieszkało w Polsce.

„Jakie jest oblicze tych uchodźców? To kobiety i dzieci. Mężczyźni nie mogą przekroczyć granicy. 50 proc. to dzieci poniżej 16 roku życia. To najlepsza, ale też najwrażliwsza część naszego społeczeństwa” – mówił hierarcha.

Omawiając ich sytuację wskazał, że 46 proc. z uchodźców w najbliższej przyszłości nie planuje opuszczać krajów, do których uciekli. Kobiety podkreślają, że kwestia ewentualnego powrotu zależy od bezpieczeństwa, perspektyw i potrzeb dzieci, które chodzą do szkoły, integrują się już z nowym społeczeństwem.

Nawiązując do tragicznych zdarzeń wojny w Izraelu i Gazie wyraził przekonanie, że „Rosja eksportuje wojnę na cały świat”. Zauważył, że terrorystyczny atak Hamasu odwrócił oczy świata od Ukrainy, podczas gdy październik był dla niej najkrwawszym miesiącem od początku roku, z nieustannymi atakami Rosji.

„Codziennie na froncie ginęło 1000 rosyjskich żołnierzy, o ukraińskich nie mamy danych” – poinformował.


Wygrana bitwa humanitarna
 

„Jesteśmy wdzięczni papieżowi Franciszkowi i biskupom świata za solidarność z Ukrainą. Za to, że wygraliśmy bitwę humanitarną, bo w Ukrainie nikt nie zginął z głodu czy chłodu” – powiedział kijowski metropolita, wskazując, że aktualnym wyzwaniem jest pomoc w leczeniu ran.

„Nasz Kościół w Ukrainie zaczął formować duchownych, by umieli wspierać ludzi z traumą wojenną. 80 proc. Ukraińców w różnym stopniu jej doświadcza” – mówił.

Dodał, że Kościół katolicki cieszy się wielkim stopniem zaufania. „Kiedy ktoś ma problem, szuka najpierw księdza, siostry zakonnej, porady ojca duchowego. Odpowiedzialność za cierpiące osoby wymaga nieustannej profesjonalizacji”.

Abp Szewczuk podkreślił, że właśnie wraca z Rzymu, gdzie przebywał z okazji 400. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Jozafata Kuncewicza. Pobyt w Rzymie i rozmowy z papieżem pomogły mu wiele wyjaśnić.

Odnosząc się do wypowiedzi Stolicy Apostolskiej i papieża na temat wojny, przypomniał, że papieże zawsze starali się być arbitrami „super partes” – ponad konfliktami, zawsze szukali możliwości wprowadzenia pokoju.

„Ze Stolicy Apostolskiej uzyskaliśmy informację, że istnieją dwa rodzaje neutralności – neutralność dyplomatyczna i neutralność moralna. Neutralność dyplomatyczna, opiera się na zasadzie, by nawet w najcięższych czasach nie dopuścić do zerwania kontaktów, ale jest jeszcze neutralność moralna. I z punktu widzenia tej drugiej neutralności Stolica Apostolska nie jest neutralna. Jest po stronie ofiary. I im dłużej wojna trwa, papież zawsze wyraża wsparcie Ukrainie, nie zapomina o cierpiącej Ukrainie. I nie tylko mówi, ale wiele robi,  zwłaszcza jeśli chodzi o pomoc humanitarną. Czy to tłumaczenie wystarczy? Nie zawsze i nie wszędzie, ale to usłyszeliśmy od Stolicy Apostolskiej” – przyznał arcybiskup.

Z Warszawy abp Szewczuk uda się do Lublina. Abp Budzik oddał wspólnocie grekokatolickiej kościół św. Józafata, świątynię w centrum miasta.

„Solidarność na tym ludzkim poziomie zawsze ujawnia się, kiedy przeżywamy największy ból. Ukraina nie podda się, módlcie się za nas” – zakończył metropolita Kościoła greckokatolickiego.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama