Bp Wiesław Śmigiel: Dom rodzinny mierzymy nie metrami kwadratowymi, ale ilością wiary i miłości

Rozpoczęła się Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Towarzyszy jej wystawa IPN „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”.

Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Przed pielgrzymką tradycyjnie odbyła się jesienna sesja Duszpasterstwa Rodzin, w której wzięli udział diecezjalni duszpasterze, doradczynie i doradcy życia rodzinnego i członkowie Rady KEP ds. Rodziny.

Ks. Tomasz Trzaska, suicydolog, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie poruszył problem samobójstw. Ostatnio polskie statystyki są coraz bardziej niepokojące, dochodzi do 15 prób samobójczych dziennie. - Problem ten dotyka dzisiaj ludzi młodych, dotyka rodzin. Pojawia się wszędzie – zauważył bp Śmigiel. Podkreślił, że niezwykle ważna staje się kwestia rozpoznawania tego zagrożenia, pomocy osobom w kryzysie.

„Jest to niezwykle ważne zagadnienie, bo często jesteśmy bezradni w rozpoznawaniu tych znaków, które mówią nam, że ktoś przeżywa głęboki kryzys i może targnąć się na swoje życie" zauważył bp Śmigiel.

Podczas spotkania mówiono też o rozpoczynającej się jutro na Jasnej Górze peregrynacji relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów w polskich diecezjach.

Do udziału w pielgrzymce zaproszone są wszystkie małżeństwa: szczęśliwe, by podziękowały Bogu za radość trwałego związku, małżeństwa zagrożone, by się oddały w opiekę Jasnogórskiej Matki Rodzin, a także osoby porzucone, ale wierne przysiędze małżeńskiej, by nabrały sił do bohaterskiego świadectwa życia wyznawaną wiarą.

Bp Śmigiel w rozmowie z @JasnaGóraNews zwrócił uwagę, że dzisiaj źródłem kryzysów rodziny, czy nawet kryzysu demograficznego, są zmiany mentalne.

„Jesteśmy razem, ale tak naprawdę trochę obok siebie; nie rozmawiamy ze sobą, mamy swoje sprawy, swoje zadania, coraz więcej problemów – powiedział bp Śmigiel i zauważył, że „rodzina to przestrzeń, gdzie człowiek ma prawo myśleć o sobie i realizować swoje powołanie do szczęścia, ale również musi myśleć o drugim człowieku. To szkoła miłości i poświęcenia”.

Wskazał na kształtowanie umiejętności komunikacji w małżeństwie i rodzinie jako najważniejsze wyzwanie. „Żebyśmy spędzali ze sobą sporo czasu, potrafili wspólnie się bawić, ale też modlić, rozmawiać na poważne tematy" – mówił bp Śmigiel.

Zauważył ogromne wyzwanie przed Duszpasterstwem Rodzin w kształtowaniu świadomości zwłaszcza ludzi młodych, że małżeństwo nie było tylko jakąś umową społeczną, ale powinno być zbudowane na fundamencie wiary i otwarte na łaskę Boga.

Po Mszy św. miało miejsce otwarcie wystawy o bł. Rodzinie Ulmów w Sali Rycerskiej. Jej autorem jest dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja „Samarytanie z Markowej. Ulmowie  Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom” składa się z plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci.

Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, autor opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ekspozycję przygotował Oddział IPN w Krakowie i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Jutro, 24 września, o godz. 9.00 w Sali o. Kordeckiego odbędzie się spotkanie z ks. dr. Witoldem Burdą, postulatorem procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów – „Świętość w codzienności błogosławionej rodziny Ulmów”. O godz. 10.30 zaplanowano różaniec w intencji małżeństw i rodzin. Mszy św. na Szczycie o godz.11.00 przewodniczyć ma abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Podczas Eucharystii, której towarzyszyć będą relikwie i kopia obrazu beatyfikacyjnego nowych błogosławionych, nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego i zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski. Peregrynację po Polsce rozpoczną relikwie męczenników. Jako pierwszą, nawiedzą archidiecezję częstochowską. Następnie w sobotę 30 września zostaną przekazane do diecezji sosnowieckiej.

Relikwie w poszczególnych diecezjach będą przebywać od sobotniego popołudnia i w następną sobotę zostaną przekazane do kolejnej diecezji. Peregrynacja potrwa do września 2024 roku.

Organizatorem pielgrzymki jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama