W Sejmie dwa projekty uchwały w obronie Jana Pawła II

„Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła - podkreślają posłowie PiS. Propozycję upamiętnienia Jana Pawła II złożyła także Koalicja Polska – PSL.

Politycy PiS złożyli w środę w Sejmie projekt uchwały w obronie Jana Pawła II. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak – św. Jan Paweł II" – czytamy w projekcie. W dokumencie podkreślono, że „próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści, odwołuje się do metod, które stawiają autorów poza kręgiem cywilizacyjnym, do którego Polska należy od 1989 roku".

Autorzy projektu uchwały przypominają w nim, że zaledwie cztery lata temu Sejm niemal jednogłośnie, ponad politycznymi podziałami przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Jana Pawła II. „Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce" – podkreślono w projekcie uchwały.

Parlamentarzyści wyrazili wdzięczność wobec wszystkich obywateli, którzy stanęli w obronie Wielkiego Polaka. „Niech nasza postawa będzie świadectwem dla wszystkich, którzy próbują odebrać nam godność i wymazać pamięć. Jan Paweł II był wzorem nie tylko dla społeczeństwa, ale dla całej klasy politycznej, w czasach gdy rodziła się nasza demokracja. Polacy i ich demokratycznie wybrani przedstawiciele nigdy nie pozwolą na to, by zniszczono pamięć o Nim za pomocą materiałów sfabrykowanych przez system komunistyczny, któremu się sprzeciwiał” – dodano.

Do Sejmu trafił także projekt uchwały w sprawie „upamiętnienia” papieża zgłoszonego przez Koalicję Polską – PSL. Można w nim przeczytać, że „słowa i czyny Jana Pawła II demonstrowały i budziły miłość do Polski oraz wspierały czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległości”.

„Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża szacunek dla dzieła Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata. Jednocześnie Sejm RP uważa za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnieć, że Papież Polak był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata. Okazywał szczególną wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża papieżowi Janowi Pawłowi II wdzięczność za odzyskaną wolność i niepodległość naszej Ojczyzny i obudzenie poczucia godności wśród narodów świata” – głosi projekt uchwały.

Projekty są reakcją na wyemitowany 6 marca w TVN24  reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3”. Dziennikarz przedstawił w nim przypadki trzech kapłanów: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu głos zabrał także holenderski dziennikarz Ekke Overbeeka, autora książki „Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II”.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama