Dziś premiera filmu „Rycerz”. Dokument o św. Maksymilianie będzie można obejrzeć także w sieci

13 października o godz. 12 w Kinie Kultura odbędzie się uroczysta premiera filmu „Rycerz” o życiu i działalności św. Maksymiliana Marii Kolbego. Równolegle wyprodukowany przez Fundację Opoka dokument będzie można zobaczyć także w sieci.

„Rycerz" to film dokumentalny przybliżająca postać i dzieła św. Maksymiliana w kontekście wydarzeń historycznych. Św. Maksymilian, jest twórcą największego na świecie klasztoru, w którym mieszkało ponad 650 zakonników, zapoczątkował wydawanie „Rycerza Niepokalanej”, którego nakład w roku 1939 osiągnął milion egzemplarzy, jak również założył klasztor w Nagasaki w Japonii, w którym udzielana była pomoc ofiarom wybuchu bomby atomowej w 1945.


O jego wielkości, świadczy nie tylko historia jego życia, ale także historia jego śmierci. Św. Maksymilian Maria Kolbe zginął śmiercią męczeńską w 1941 roku w niemieckim obozie zagłady Auschwitz, oddając swoje życie za współwięźnia.

„Polska ziemia, polski Kościół nieustannie wydają wielkich, szlachetnych i świętych ludzi: rodzina Ulmów, Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński, o. Maksymilian Kolbe – by wymienić tylko kilku. Trzeba ich pokazywać światu, światowej opinii publicznej. Nie tylko po, by się nimi chwalić, tym samym wzmacniając dobre imię Polski, choć to w dużym stopniu też. Ale również dlatego, że oni siłą swojego ducha, energią swojego ducha potrafią zmieniać świat. Jan Paweł II w namacalny niemal sposób zmienił świat. Kiedy o. Maksymilian Kolbe wystąpił z szeregu, by oddać życie za współwięźnia, Auschwitz już nie było tylko miejscem przeklętym. On to miejsce zmienił. Zrobił to siłą Bożego Ducha. Powtórzę, trzeba to światu pokazywać. Taki cel przyświeca projektowi „Polska energia zmienia świat”. To szlachetne dzieło od samego początku wspiera PGE Polska Grupa Energetyczna. Bardzo za to dziękuję” – mówi ks. Marek Gancarczyk, prezes zarządu Fundacji Opoka.

Film dokumentalny „Rycerz” jest drugim z serii filmów o wybitnych Polakach, realizowany przez Fundację Opoka w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”. Pierwszy dokument „Będziesz miłował” poświęcony był bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu.

Film „Rycerz” zostanie także wyemitowany w amerykańskiej sieci telewizyjnej Eternal Word Television Network (EWTN), która dociera do blisko 400 milionów gospodarstw domowych w 150 krajach świata. Natomiast 30 października br. zostanie pokazany dyplomatom w Rzymie.

Czytaj także: Film o św. Maksymilianie dotrze do milionów widzów na całym świecie >>

Dokument powstał dzięki partnerom: Fundacji PGE, Fundacji PZU i wsparciu instytucji: ENEA – sponsora projektu, KGHM Polska Miedź – sponsora filmu, Tauron – mecenasa. Dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.  


Materiał powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” dzięki wsparciu Partnerów: Fundacji PGE, Fundacji PZU, dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego oraz Sponsorów ENEA S.A. , KGHM Polska Miedź. Mecenasem Projektu jest Tauron Wytwarzanie S.A. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama