„Rycerz” dotrze do milionów widzów na całym świecie

„Film został bardzo dobrze odebrany. Myślę, że spodoba się także zagranicznej publiczności. Jego wartością jest kontekst historyczny życia św. Maksymiliana” – powiedział po prapremierze we Wrocławiu Piotr Pietrus, redaktor naczelny EWTN Polska. Uroczysta premiera dokumentu odbędzie się 13 października w Warszawie.

Film dokumentalny „Rycerz” został zaprezentowany w ramach pokazu specjalnego 38. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Maksymiliany, który odbył się w dniach 7-12 października we Wrocławiu. W projekcji wzięli udział członkowie jury m.in. z Izraela, Ukrainy, Włoch, a także z Polski. Fundację Opoka – producenta, reprezentował Marek Sobisz.

Ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor EWTN Polska, powiedział, że produkcja filmowa Fundacji Opoka wpisuje się w misję internetowej telewizji, jaką jest promocja Polski przez pryzmat jej świętych.

„Pierwszy wyprodukowany przez Fundację Opoka film o bł. Stefanie Wyszyńskim tylko w pierwszym tygodniu obejrzało ponad 30 mln widzów. Św. Maksymilian jest postacią jeszcze bardziej znaną w świecie. Planujemy przetłumaczyć dokument na język angielski, hiszpański i niemiecki, dzięki czemu obejrzą go przedstawiciele różnych kultur i narodowości. Występujący w filmie komentatorzy tacy jak George Weigel czy kard. Gerhard Ludwig Müller to postacie znane zachodnim i amerykańskim widzom” – powiedział ks. Piotr Wiśniowski, dodając, że telewizja EWTN swoim zasięgiem obejmuje 400 mln gospodarstw domowych.

Z kolei Piotr Pietrus, redaktor naczelny EWTN Polska podkreślił, że dużą wartością filmu „Rycerz” jest ukazany w filmie kontekst historyczny życia św. Maksymiliana: realia pierwszej i drugiej wojny światowej, czasy międzywojnia i współczesność.

„Film został bardzo dobrze odebrany, myślę, że spodoba się także zagranicznej publiczności” – powiedział.

O. Jerzy Morański, salwatorianin, dodatkowo zwrócił uwagę, że szeroki kontekst historyczny, łączący św. Maksymiliana z rotmistrzem Pileckim i św. Janem Pawłem II, mógłby także przemówić do młodzieży jako film edukacyjny.

„Kojarzymy św. Maksymiliana przede wszystkim jako męczennika, ale całe jego życie jest fascynujące i nieprzeciętne. Bardzo szerokie horyzonty,  zainteresowania i bogactwo duchowe to typowy rys polski” – mówił salwatorianin. „To bardzo wartościowy pod wieloma względami film i dobrze nakręcony dokument. Nie jest łatwo zrobić dobry film o tej wielobarwnej postaci, gdyż na temat każdego z wątków można nakręcić osobny dokument” – dodał.

Festiwal został zorganizowany przez polski oddział największej Telewizji Katolickiej na świecie EWTN.

Uroczysta premiera filmu w reżyserii Michała Szymanowicza odbędzie się 13 października o godz. 12 w Kinie Kultura ul. Krakowskie Przedmieście 21/23. Produkcję obejrzą także członkowie korpusu dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej.

„Rycerz” – zwiastun
Portal Opoka

Film powstał dzięki partnerom: Fundacji PGE, Fundacji PZU i wsparciu instytucji: ENEA – sponsora projektu, KGHM Polska Miedź – sponsora filmu, Tauron – mecenasa. Dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.  


Materiał powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” dzięki wsparciu Partnerów: Fundacji PGE, Fundacji PZU, dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego oraz Sponsorów ENEA S.A. , KGHM Polska Miedź. Mecenasem Projektu jest Tauron Wytwarzanie S.A. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama