Dziś w Rzymie premiera filmu o św. Maksymilianie. „Tu żył, studiował i pracował Kolbe”

30 października w bazylice św. Piotra w Okowach odbędzie się specjalny pokaz filmu o św. Maksymilianie Kolbe „Rycerz” dla Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej.

Na włoską premierę dokumentu o św. Maksymilianie zaprasza ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, p. Adam Kwiatkowski. W specjalnym pokazie wezmą udział: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP oraz o. Carlos Albert Trovarelli OFMConv, Generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

„Film adresowany jest do światowej opinii publicznej i ma pokazywać prawdziwą historię Polski za pośrednictwem wybitnych rodaków” – mówi ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka.

Od dwóch lat Fundacja Opoka realizuje projekt „Polska energia zmienia świat”. W jego ramach powstał już film dokumentalny „Będziesz miłował” poświęcony bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu. Za pośrednictwem globalnej sieci telewizyjnej EWTN dokument dotarł do kilkudziesięciu milionów gospodarstw domowych, głównie w obu Amerykach. Film o bł. Stefanie Wyszyńskim w marcu tego roku miał także swoją premierę w Rzymie. Dokument o św. Maksymilianie jest drugim filmem wyprodukowanym przez Fundację.

„Pokaz filmu „Rycerz”, który odbędzie się dzisiaj w Rzymie jest kontynuacją inicjatywy, by ukazywać światowej opinii publicznej polskich świętych i błogosławionych XX-wieku, którzy przyczynili się do odnowienia życia społecznego, kulturalnego oraz religijnego. Św. Jan Paweł II, bł. kard. Wyszyński czy św. Maksymilian Kolbe to wyjątkowe postacie, które w pewnym wymiarze przyczyniły się do przemiany oblicza współczesnego świata. Jak podkreślają biografowie, św. Maksymilian był postacią wielowymiarową, a z pewnością postacią, która swoimi działaniami wyprzedzała epokę. Za pomocą mało wykorzystywanych środków społecznej komunikacji, próbował docierać do ówczesnych ludzi z duchowością maryjną. W 1939 roku nakład Rycerza Niepokalanej sięgał miliona egzemplarzy. Możemy w tym dostrzec, zarówno wielką charyzmę Ojca Maksymiliana, ale również zakres jak i skalę oddziaływania ” –  zauważa Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Ambasador RP dodał, że celem pokazu filmu w Rzymie jest z jednej strony ukazanie, jak wybitną postacią jest św. Maksymilian Maria Kolbe, ale również pokazanie światu trudnych i tragicznych dziejów Polski XX-wieku, zwłaszcza II wojny światowej.

„Cieszę, się że pokaz filmy „Rycerz” odbywa się w Rzymie, miejscu, w którym św. Maksymilian żył, studiował i pracował. Do dziś istnienie tu Casa Kolbe – miejsce szczególne dla wszystkich czcicieli Niepokalanej. To tu o. Maksymilian założył Rycerstwo Niepokalanej. W filmie wątki te są ukazane biograficznie. Warto podkreślić, że pamięć o męczenniku, za sprawą ojców franciszkanów, jest w Rzymie kultywowana” – powiedział Adam Kwiatkowski.

„Rycerz” to 57-minutowy dokument ukazujący życie św. Maksymiliana na tle dziejów Polski. „Dla większości osób o. Maksymilian pozostaje przede wszystkim męczennikiem. Tymczasem jego bogatym życiorysem można by obdarzyć kilka osób. We wszystkich dziedzinach, którymi się zajmował, nie uznawał kompromisów. Wstępując do zakonu, przyjął imię Maksymilian, co po łacinie oznacza „Największy” i to imię doskonale charakteryzuje jego przyszłe działania. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wielka i bogata była to postać. Był misjonarzem, wynalazcą, założycielem największego zakonu męskiego w ówczesnej Europie, twórcą nowoczesnego koncernu medialnego. Męczeństwo było zwieńczeniem całego jego życia. Dlatego staraliśmy się jak najwierniej odtworzyć jego życie” – mówi reżyser Michał Szymanowicz.


Materiał powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” dzięki wsparciu Partnerów: Fundacji PGE, Fundacji PZU, dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego oraz Sponsorów ENEA S.A. , KGHM Polska Miedź. Mecenasem Projektu jest Tauron Wytwarzanie S.A. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama