Ekspertki NASK przygotowały poradnik poświęcony przeciwdziałaniu wakacyjnym cyberzagrożeniom, m.in. jak bezpiecznie płacić kartami, jak wykonywać płatności online oraz jak przygotować sprzęt elektroniczny i bezpiecznie używać go na wakacjach.
Poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023" omawia zagrożenia cyfrowe podczas przygotowań do urlopu oraz w trakcie wakacji. Poruszane są w nim na przykład sposoby rozpoznawania fałszywych biur podróży, sklepów internetowych czy unikania oszustw biletowych.
NASK podkreślił w informacji na temat publikacji, że wakacje to dla wielu długo wyczekiwany odpoczynek, a także czas relaksu i beztroski, która może zostać wykorzystana przez oszustów, by wykraść nasze pieniądze lub dane.
Materiał przygotowany przez ekspertki dotyczy też ochrony własnego wizerunku, wrażliwych danych oraz ryzyka wynikającego z relacji z nowo poznanymi osobami. Tekst ostrzega też przez fałszywymi ofertami pracy, przemytem i praniem pieniędzy, a także fałszywymi inwestycjami czy reklamami.
O oszustwach na wakacje last minute, niebezpiecznych wakacyjnych znajomościach, o tym, jak bezpiecznie korzystać z publicznej sieci Wi-Fi i na co narażone są nasze urządzenia z dostępem do internetu oraz jak je chronić będzie można w czwartek 29 czerwca w południe posłuchać podczas specjalnego szkolenia (https://www.youtube.com/watch?v=_hHJNvSRCP8).
Webinar o tematyce wakacyjnej przygotował NASK we współpracy z policyjnym Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości.
Prawie pięćdziesięciostronicowy poradnik w formacie pdf można uzyskać w sieci (poradnik).
autor: Aleksander Główczewski
ago/ mark/ PAP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.