Manipulacje i ataki nie poskutkowały. Jan Paweł II wciąż cieszy się ogromnym autorytetem wśród Polaków

Po emisji przez TVN materiału „Franciszkańska 3” wybuchła medialna burza. Mimo manipulacji, jakich dopuścili się twórcy reportażu, część opinii publicznej przyjęła ich narrację. Okazuje się jednak, że jest to zdecydowana mniejszość, a społeczeństwo tak łatwo nie rezygnuje z tak wielkich autorytetów jak Jan Paweł II. Pokazuje to sondaż wykonany przez IBRiS dla Onetu.

Ankietowanym zadano pytanie: „Czy Karol Wojtyła podjął wystarczające działania żeby przeciwdziałać seksualnym nadużyciom duchownych?”. Większość potwierdziła, że zgadza się z tą tezą: 25,2 proc. – zdecydowanie się zgadzam, 19 proc. – raczej się zgadzam. Negatywne odpowiedzi to nieco ponad 26 proc.: 14 proc. – raczej się nie zgadzam, 12,7 proc. – zdecydowanie się nie zgadzam. 29,1 proc. pytanych odpowiedziało na to pytanie „nie wiem”. 

Drugie pytanie dotyczyło tego, czy publikacje TVN podważyły autorytet papieża. Tutaj ankietowani w zdecydowanej większości zaprzeczyli, uznając autorytet papieża za nienaruszony: 32 proc. – zdecydowanie się nie zgadzam, 31,1 – raczej się nie zgadzam. Po drugiej stronie stanęło nieco ponad 26 proc. pytanych: 12 proc. – zdecydowanie się zgadzam, 14,7 proc. raczej się zgadzam. 10,2 proc. nie ma zdania na ten temat.

Wygląda na to, że materiał mający skompromitować Karola Wojtyłę nie odniósł zamierzonego skutku. Większość Polaków wciąż uważa go za autorytet, którego nie da się tak łatwo podważyć zmanipulowanymi reportażami. 

Źródło: Onet
 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao