Księża i świeccy odpowiedzialni w polskich diecezjach za opracowanie programów prewencyjnych modlili się na Jasnej Górze w intencji osób zranionych w Kościele. W tych dniach uczestniczą oni w ogólnopolskim spotkaniu w Częstochowie a 23 maja odwiedzili Jasną Górę.
Rozważania towarzyszące Apelowi Jasnogórskiemu poprowadził ich przedstawiciel, ks. Bogumił Kempa z diecezji kaliskiej. Wysłuchali ich zarówno pielgrzymi przybyli tego wieczoru do sanktuarium, jak też widzowie transmisji telewizyjnej i internetowej oraz słuchacze rozgłośni katolickich.
Ks. Kempa zapewnił, że odpowiedzialni, chcą stawić czoła „fali zła wymierzonej w najsłabszych i najbardziej ufnych”, by stworzyć w Kościele przestrzeń, w której skrzywdzeni będą czuli się pewnie i bezpiecznie.
Przed Jasnogórską Ikoną modlił się, by Maryja uczyła kochać i chronić najsłabszych w Kościele, gdyż to właśnie w nich odbija się oblicze Jezusa w myśl słów: „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych Mnie uczyniliście”.
Uczestnicy ogólnopolskiego spotkania odpowiedzialnych za programy mające na celu zapobieganie wykorzystaniu seksualnemu zawierzyli Maryi swoją pracę i zaangażowanie.
„Oddajemy Ci Maryjo to, z czym się zmagamy i to, co nas przerasta. Oddajemy ci rodziców, ludzi świeckich, duchownych i konsekrowanych, którzy w swoich diecezjach i instytutach tworzą programy prewencji i wcielają je w życie” – modlili się na Jasnej Górze. Za wstawiennictwem Matki Bożej prosili też o mądrość i odwagę i „taki sposób myślenia, w którym osoby zranione będą zawsze na pierwszym miejscu”. Modlili się też za przełożonych w Kościele o ducha zrozumienia i otwartości dla nich.
W tych intencjach, zebrani w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze odmówili dziesiątkę różańca, po czym jasnogórski wizerunek został zasłonięty.
awo / Częstochowa